Zwierzak ze schroniska na prezent? Nie!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Holod
Justyna Trawczyńska

Zwierzak ze schroniska na prezent? Nie!

Justyna Trawczyńska

Od lat pracownicy schronisk apelują o niekupowanie zwierząt na świąteczny prezent . Mimo to wiele osób nadal chce kupić pod choinkę psa lub kota.

W schronisku we Włocławku również zaczął się okres na „prezentowe” adopcje. Ale na taki prezent najlepsze są szczeniaki, których aktualnie w przytulisku nie ma. Dlatego wielu chętnych bywa zawiedzionych.

- Gdy ludzie słyszą, że nie mamy szczeniaków, to nawet nie wchodzą do schroniska - mówi Joanna Zygadło z włocławskiej placówki.

Adopcja na prezent nie jest jednak łatwa. Pracownicy włocławskiego przytuliska nim przekażą psa w ręce przyszłego właściciela, przeprowadzają z nim wywiad. Podczas rozmowy często okazuje się, że piesek ma być prezentem. W takich przypadkach pracownicy schroniska proszą, aby przyszły opiekun pojawił się w schronisku przed adopcją. Od kilku miesięcy włocławska placówka praktykuje wizyty poadopcyjne, w nowym domu, gdzie sprawdzane są warunki, w jakich psiak się wychowuje.

Aktualnie w schronisku przebywa 90 psiaków. Niestety, w grudniu liczba zwierząt porzucanych zwiększa się. Okres ten określany jest przez pracowników schroniska, jako czas robienia domowych porządków.

Psie prezenty świąteczne trafiają do schronisk zwykle w okresie lutego i marca, zaraz po feriach, kiedy dzieci wracają do szkoły i nie mają już zapału, aby zajmować się zwierzakiem.

Dlatego po raz kolejny pracownicy włocławskiego schroniska apelują o przemyślenie decyzji o adopcji psa lub kota. Powrót zwierzaka do schroniska jest dla niego olbrzymią traumą, której można uniknąć.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.