Zwiedzanie Santorini to jak wyprawa na inną planetę ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Anna Janiszewska
Anna Janiszewska

Zwiedzanie Santorini to jak wyprawa na inną planetę ZDJĘCIA

Anna Janiszewska

Santorini to wyspa, którą warto zobaczyć. W miejscowościach takich jak Oia można poczuć się jak na innej planecie - marmurowe śliskie chodniki, białe gładkie budynki przełamywane niebieskimi akcentami, ciasne uliczki i idealnie zadbane podwórka, a to wszystko z przepięknym widokiem na kalderę.

Tutaj koniecznie trzeba zobaczyć kościół św. Mikołaja i kościół św. Marii, a także niewielką twierdzę na wyniesieniu Kasteli. Co kilka kroków, oprócz wspaniałych widoków, widać luksusowe pensjonaty z basenami zawieszonymi na klifie schodzącym do kaldery, czyli wgłębienia powstałego po erupcji wulkanu, wypełnionego wodą. Kaldera na Santorini należy do jednej z największych na świecie, jej średnica wynosi 10 km, a głębokość do 350 metrów.
Raj nie dla osłów
Fira to stolica Santorini leżąca na wznoszącym się na 260 metrów wysokości klifie. Jedną z jej atrakcji jest zejście do starego portu, które liczy ok. 600 schodów. Można pokonać tę trasę pieszo, kolejką albo na grzbiecie osiołka - przewodnicy odradzają tę ostatnią, gdyż zwierzęta często trzymane są całymi dniami bez dostępu do wody, a siodła zakładane im na początku sezonu zdejmowane są dopiero po sezonie...
To Atlantyda?
Kiedyś Santorini była jedną wyspą, którą ok. 1.600 r. p.n.e. zatopiła erupcja wulkanu. Środek zapadł się tworząc kalderę, pozostały jedynie boki wyspy.Dlatego Santorini to nie jedna a kilka wysp - Thirasią, Aspronisi, Palea Kameni i Nea Kameni. Mieszka tu ponad 15 tys. mieszkańców. Mówi się, że Santorini mogła być mityczną Atlantydą. I dla wielu osób jest to jedna z głównych motywacji, aby się na nią wybrać.
Santorini najlepiej zwiedzać na własną rękę. Będzie was powiem korciło, aby co chwilę przystanąć i delektować się widokiem oraz urokliwymi uliczkami i zakątkami.

Anna Janiszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.