Zwariowane papugi z Retkini - Elvis, Zuzia i Lola rozrabiają na balkonie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Nowak archiwum prywatne
(JED)

Zwariowane papugi z Retkini - Elvis, Zuzia i Lola rozrabiają na balkonie [zdjęcia]

(JED)

Jedni mają psy, a jeszcze inni koty. Państwo Nowakowie z Retkini pokochali papugi. I to nie banalne nimfy, czy nierozłączki. Dali dom trzem ogromnym arom arauranom.

Kiedy ptaki szaleją na balkonie, który Tomasz Nowak zmienił na ogromną wolierę nie ma nikogo. Kto nie przystanąłby na ulicy, żeby spojrzeć na drugie piętro. Niektórzy nie wierzą własnym oczom, że choć są na osiedlu czują się jak w ogrodzie zoologicznym. I to niebanalnym.

Piękne ptaki mają ok, 90 metrów długości wraz z ogonem. Ich głowa, grzbiet i skrzydła mienią się odcieniami granatu, błękitu i turkusu, natomiast brzuch to intensywny, niemal złoty odcień żółtego. Piękne bajkowe kolory to znak charakterystyczny tych egzotycznych ptaków. Do tego dochodzi inteligencja, łatwość nawiązywania kontaktu z człowiekiem i zdolność wypowiadania słów, a nawet całych zdań często komentujących rzeczywistość.

Elvis by pierwszy
Pierwszy pod opiekuńcze skrzydła rodziny Nowaków trafił Elvis. Pan Tomasz wypatrzył go w ogłoszeniach, kiedy poprzedni właściciel chciał go sprzedać.
– Marzyłem o takiej papudze odkąd miałem w domu nimfę Marcina, bardzo towarzyską papugę, która ze mną spała –opowiada Tomasz Nowak. – Okazało się, że w Wiśle mieszka Elvis, którego opiekun wyjechał za granicę zostawiając ptaka z babcią. Ona nie miała siły się nim opiekować.

Elvis trafił do Łodzi i od razu podbił serca domowników. Potem w Warszawie pan Tomasz wypatrzył Zuzię. Niestety dwuletni ptak był zdziczały i wyobcowany, bo jego opiekun wychodził do pracy zostawiając ją samą na wiele długich godzin.
– To jest bardzo towarzyski ptak, nie potrafi być sam – tłumaczy jego opiekun. – Na szczęście zaopiekował się nią Elvis i Zuzia szybko doszła do siebie.
Zuzia jest nieco mniejsza i bardziej wycofana, Elvis zaś jest ciekawski i wszędobylski. Uwielbiają swoich opiekunów. On przywiązał się przede wszystkim do Marioli, żony pana Tomasz, chętnie też siada na ramieniu córkom Ewelinie i Julicie.
Lola po przejściach
Pod koniec marca do gromadki dołączyła Lola. To papuga, która ma już 6 lat, jest bardzo okazała, o iście królewskim wyglądzie. Niestety jest dość agresywna i czuje się odpowiedzialna za Zuzię. Stara się ały czas otaczać ją opieką. A gdy czuje zagrożenie natychmiast atakuje.

– Głównie mnie na szczęście, bo ja się jej nie boję choć rany są bolesne – dodaje łodzianin. – Ona miała trudne warunki, mieszkała w stadninie koni, gdzie była też hodowla psów, ona chyba musiała się przed nimi bronić. Do tego ptak jest mistrzem przeklinania. Po prostu klnie jak szewc.

Na szczęście trzy papugi tworzą zgrane i zgodne stadko. Wzbudzając powszechny zachwyt każdego kto je widzi. A widzi je dość często, bo rodzina nie tylko prezentuje je na balkonie, ale także chodzi z nimi na zakupy po osiedlowych sklepach, czy wybiera się na spacery po parkach. Czasem zdarza się, że pracownicy nie chcą ich wpuścić do środka, ale ptaki podbijają serce każdego kto się z nimi zetknie.

Sława z reklamy
Elvis podbił serce Martyny Wojciechowskiej, bo zagrał z lubianą dziennikarką w reklamie telewizyjnej. Mimo warunków na planie (tłum obcych ludzi, ogromna przestrzeń, rażące światła i kamery) Elvis zachował się profesjonalnie i bez specjalnych szelek (chronią przed ucieczką) zagrał tak jak przewidywał scenariusz.

–On się lubi pokazywać i zaprzyjaźniać z ludźmi jest naprawdę bardzo towarzyski –opowiadają jego opiekunowie. – Chcieliby, żeby przygoda na planie zdjęciowym jeszcze się powtórzyła.
Dom cały dla ptaków zaaranżowany
Na balkonie powstała wielka woliera. Dwie obszerne klatki stoją w mniejszym pokoju, na honorowym miejscu stoi specjalny stojak z solidną żerdzią do siedzenia dla ptaków. Na balkonie są sznurkowe drabinki, zabawki, żerdzie z brzozy i wiele innych udogodnień, żeby ptaki się nie nudziły i miały wspaniały plac zabaw. One muszą gdzieś spożytkować swoją energię. Zdarza się, ze szukają schronienia w szafkach lub chowają się w pościeli. Uwielbiają się bawić, a rodzina nie może oderwać od nich wzroku. To owocuje milionami zdjęć i filmików wrzucanych na portale społecznościowe, gdzie ptaki robią furorę. Nie tylko dlatego, że są piękne, ale w Polsce są jednak rzadkością. W Łodzi jest zaledwie kilka sztuk takiej ary.

– Jestem w nich zakochany i nic na to nie poradzę – dodaje pan Tomasz. – Cieszę się, że żona podziela moją pasję.
Orzechy i świeże pomidory
Elvis, Zuzia i Lola nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie. W ich diecie najważniejsze są orzechy. Specjalne mieszanki pan Tomasz kupuje przez internet, Prócz tego uwielbiają świeże owoce, warzywa. Nie można przygotować surówki z kapusty, czy kiszonek na zimę, bo papugi wyjadają z miski takie przysmaki. W zależności od tego na co jest sezon zajadają się pomidorami, jabłkami, czy winogronami. Uwielbiają tez słodycze i zawsze wykorzystują okazję, żeby podkraść opiekunom jakiś przysmak.

(JED)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.