Zmienią nazwy łódzkich ulic!

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Zmienią nazwy łódzkich ulic!

Krzysztof Zając

Instytut Pamięci Narodowej zaopiniował, które z łódzkich ulic powinny mieć zmienione nazwy. Rada Miejska ma czas na decyzję do czerwca tego roku.

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uważa, że ulice: Gwardii Ludowej, Lucjana Szenwalda, Hanki Sawickiej, Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej, Rodzeństwa Fibaków, Franciszka Prożka i Tekli Borowiakowej powinny mieć zmienione nazwy, zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. IPN nie widzi natomiast powodów (i słusznie), do zmian nazw placu Komuny Paryskiej i ulicy Komunardów.

To opinia dyrektora łódzkiego oddziału IPN, sporządzona w odpowiedzi na pytanie Tomasza Kacprzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi, który przesłał wykaz „podejrzanych” ulic.

Obowiązek lustracji patronów ulic nałożyła na lokalne samorządy ustawa z kwietnia zeszłego roku. Mają na to czas do czerwca. Jeżeli nie dokonają zmian patronów z komunistyczną lub totalitarną biografią, wówczas od września wojewoda będzie decydował, które z ulic o nieodpowiednim patronie znikną z mapy miasta.

- Instytut odniósł się do zapytania UMŁ o konkretne nazwy. IPN nie ma żadnych uprawnień, by nakazywać samorządom jakiekolwiek zmiany nazw ulic, placów itp. Jedynie opiniuje wskazane nazwy, zawsze robiąc to na prośbę zainteresowanych władz lokalnych i, jak sama nazwa wskazuje, są to jedynie opinie, które mają charakter doradczy. Służymy po prostu zainteresowanym samorządom pomocą w aspekcie historycznym - wyjaśnia Bartosz Bijak z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi. Jednocześnie wyjaśnia, że opinie te nie są związane z oceną moralną patronów, a jedynie z analizą ich związków z zakazanymi ustawą ideologiami.

Zmiana nazw ulic nie wiąże się, zgodnie z ustawą, z obowiązkiem wymiany dowodów osobistych, praw jazdy i innych dokumentów. Zmiany w księgach wieczystych będą dokonywane bezpłatnie, a listonosz będzie musiał dostarczać korespondencję adresowaną zarówno według obecnej nazwy, jak i zmienionej.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.