ZIELONA GÓRA: Komora hiperbarczyna będzie, jak powstanie rondo. Kto je wybuduje? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

ZIELONA GÓRA: Komora hiperbarczyna będzie, jak powstanie rondo. Kto je wybuduje? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Leszek Kalinowski

- To absurd, że miasto blokuje inwestycje na terenie szpitala i żąda wybudowania ronda na ul. Podgórnej – mówi poseł Waldemar Sługocki. – Wybudujemy sami, czekamy tylko na podpis pani marszałek – odpowiada prezydent Janusz Kubicki.

O sprawie pisaliśmy już na naszych łamach w grudniu ub.r. (Tlenoterapia nam potrzebna. Co będzie z komorą hiperbaryczną?). Pojawiła się bowiem możliwość, by na terenie szpitala powstała komora hiperbaryczna, której dziś lecznicy brakuje. Okazuje się jednak, że przeszkodą nie są tu pieniądze, ale... budowa ronda.

Leczenie tlenem o podwyższonym ciśnieniu w komorze hiperbarycznej ratuje życie i zdrowie wielu ludzi.
Umowę z firmą zewnętrzną Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze podpisał w listopadzie 2018 r. W ramach tej umowy szpital wydzierżawił grunt położony pomiędzy budynkiem „U”, a budynkiem „L” (za zgodą właściciela, czyli Zarządu Województwa Lubuskiego). Firma została wyłoniona w ramach konkursu ofert. W ramach umowy wydzierżawiający planował wybudować ze środków własnych budynek parterowy - ośrodek terapii hiperbarycznej wraz z konieczną infrastrukturą. Jednocześnie dzierżawca miał wybudować też z własnych funduszy tzw. łącznik komunikacyjny, który połączy budynek „U” z budynkiem „L”.

W odpowiedzi na wniosek o pozwolenie na budowę magistrat napisał m.in.,, wymieniona inwestycja będzie generowała dodatkowy ruch na ul. Podgórnej, wynikający z dostępu z niej do planowanego obiektu. Konieczna zatem staje się przebudowa skrzyżowania ul. Podgórnej, Waryńskiego, Lwowskiej. Mając na uwadze aktualne natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu i potrzebę zachowania odpowiedniego poziomu swobody ruchu, realizacja wnioskowanej inwestycji wymaga przebudowy omawianego skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo z sygnalizacją świetlną. (...).”.

[sonda]5019[/sonda]

Prezydent Janusz Kubicki mówił nam wtedy, że firmy, które inwestują w Zielonej Górze, często przy okazji realizują remonty dróg na swój koszt, bowiem w przyszłości będą na tym korzystały. Dodał, że w sprawie rozwiązań komunikacyjnych będzie rozmawiał z marszałek lubuską.

Wczoraj przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową:
- To jest absurd. Zdecydowana większość osób, korzystających z komory będą to pacjenci szpitala. Ale nawet gdyby 100 proc.l z nich było spoza, to kontrakt opiewa na 28 osób dziennie. Czy taka liczba pojazdów zakorkuje miasto? Zwłaszcza że wjazd będzie od ul. Zyty a nie od Podgórnej – mówi poseł Waldemar Sługocki.

Zdaniem Marcina Pabierowskiego – to zadaniem miasta jest rozwiązywać problemy komunikacyjne. Inaczej uważa prezydent...
- Zielona Góra ma takie możliwości. Podwoiliśmy fundusze z ZIT-u, to 250 mln zł. Miasto staruje w różnych konkursach. Ma już zakontraktowane 64 mln zł – dodaje marszałek Elżbieta Anna Polak. – Wszystko jest kwestią priorytetów.

Sebastian Ciemnoczołowski zauważa, że miasto słabo wspiera szpital, w którym leczą się zielonogórzanie. Dlatego, jak zaznaczył Sławomir Kotylak – radni KO złożyli wniosek o przekazanie 800 tys. zł szpitalowi. Pieniądze znaleźli w budżecie miasta („nie będą wykorzystane w tym roku).

Prezydent Kubicki podkreśla, że problem chce rozwiązać. Dowód? Złożenie wniosku do marszałka o unijne fundusze na budowę ronda.

- Wkład własny będzie z naszego budżetu. Czekamy tylko na podpis pani marszałek i już rozpoczynamy budowę – mówi J. Kubicki. – Teraz decyzja należy do pani marszałek. Zależy nam bowiem, by inwestycja na terenie szpitala powstała.

Prezydent dodaje też, że wspiera inwestycje, które prowadzi marszałek. Dotyczy to teatru, filharmonii, biblioteki wojewódzkiej, a także szpitala.

ZOBACZ TEŻ

TLENOTERAPIA JEST NAM POTRZEBNA

ZOBACZ TEŻ

STYPENDIA DLA PRZYSZŁYCH LEKARZY

POLECAMY TEŻ

MILION NA KARETKI

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.