Leszek Kalinowski

Zieleń czas poprawić

Pałac w Zatoniu został spalony w 1945 roku. Ruiny jak i park (ma być odnowiony za 8 mln zł) przyciągają nie tylko spacerowiczów. Fot. Mariusz Kapała Pałac w Zatoniu został spalony w 1945 roku. Ruiny jak i park (ma być odnowiony za 8 mln zł) przyciągają nie tylko spacerowiczów.
Leszek Kalinowski

- Trzeba prawdziwie zadbać o zieleń - mówią zielonogórzanie. Miasto w ciągu 2-3 lat chce na nią wydać 50 mln zł. Co się zmieni?

Zieleń to powinna być marka Zielonej Góry - tak uważają mieszkańcy, zarówno tzw. starego, jak i nowego miasta. A przecież mamy się czym chwalić. - Owszem, Palmiarnia to też zieleń. Ba jest tam ponad 150 gatunków roślin z najwyższą, rosnącą pod dachem palmą kanaryjską w Europie - zauważa Krzysztof Gąbczyński, który interesuje się botaniką. - Mamy ogród botaniczny, pomniki przyrody. Jak choćby 800-letni cis, kasztan jadalny, cypryśnik błotny, sosna żółta, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy... Ale przecież nie tylko o to chodzi. Trzeba zadbać o całą zieleń!

- Mamy fajne miejsca, ale zaniedbane. Czas im przywrócić dawną świetność - mówi Izabela Kwiatkowska, studentka UZ.
Zdaniem emerytki Krystyny Paluszak, połączenie miasta z gminą pozwoliło na zyskanie nowych terenów rekreacyjnych. Trzeba o nie zadbać, by wszyscy zielonogórzanie mieli gdzie wypoczywać i zabierać swoich gości. Niech widzą, jak w Zielonej Górze dba się o zieleń. Bo na razie spójnej koncepcji całego, dużego miasta nie ma, jest miszmasz.

O to wszystko ma zadbać zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Andrzeja Greinerta z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przygotował on już „Strategię rozwoju zieleni” , a wcześniej dokonał ewidencji roślin. Zadanie łatwe, bo chodzi przecież o obszar 278,79 km kw., w układzie około 25 km w osi północ-południe i około 15 km w osi wschód-zachód.

Ogólne kierunki zostały wytyczone. Zieleń w mieście musi być spójna, trzeba uwzględnić też potrzeby mieszkańców i rozwój miasta. No i najważniejsze - pozyskać pieniądze na inwestycje związane z zielenią.

Co zatem zamierza zrobić miasto w najbliższych latach? Z rewitalizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto chce m.in. odnowić w pierwszym projekcie trzy parki: Tysiąclecia, Winny oraz Dolinę Gęśnika. Koszt tego zadania oszacowano na około 20 mln zł. A ma być wykonane w 2017 roku.

Na kolejny rok natomiast zaplanowano do rewitalizacji - w ramach drugiego projektu z ZIT - Wzgórza Piastowskie. W tym przypadku także będzie trzeba wydać około 20 mln zł.

Jak dodaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, także w ramach ZIT 18 mln zł miasto zamierza przeznaczyć na parki w Ochli, Starym Kisielinie i Kiełpinie, Las Odrzański, parki przy ulicach: Sowińskiego i Partyzantów, skwery przy ul. Orkana, Lechitów i Salomei, Park Poetów, rezerwat Zimna Woda.

Natomiast z Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) w ramach wspólnego projektu Zielonej Góry i Cottbus miasto chce odnowić park w Zatoniu. Kosztować to będzie około 8 mln zł (Niemcy wykonają zaś kolejny etap modernizacji parku w Branitz - około 10 mln zł).

- Z centralnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) chcemy pozyskać 4 miliony złotych na zieleń przyuliczną - informuje K. Kaliszuk. - Zamierzamy zacząć od pasów zieleni przy alei Wojska Polskiego, al. Konstytucji 3 Maja oraz ul. Dąbrówki. To są plany na najbliższe 2-3 lata, łącznie na 50 mln zł. W dalszych latach będą kolejne projekty i kolejne zmiany zieleni w mieście.

A co Państwo myślicie na temat tych planów? Co i jak powinno być jeszcze zrobione, by Zielona Góra słynęła nie tylko w kraju ze wspaniałej zieleni, o którą potrafimy zadbać?

Czekamy na opinie naszych Czytelników

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.