Żeby aktywnie spędzić czas

Czytaj dalej
MM

Żeby aktywnie spędzić czas

MM

W aktywizację seniorów włączyły się dwie grupy: „Babki z Bałut” i „mŁodzi duchem” bStworzyły projekty „Twórcza Jesień” i „Kreatywni Plus”.

Dzięki dofinansowaniu z Budżetu Miasta Łodzi w ramach Mikrograntów dla Seniorów będą realizowane dwa projekty. Obu patronuje Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata”.

Grupa „Babki z Bałut” to autorki projektu pt. „Twórcza Jesień”. Obejmuje on zajęcia rękodzieła, gimnastykę umysłu oraz warsztaty z jogi śmiechu.

– W nasze działania planujemy włączyć seniorów, głównie mieszkańców Bałut, ale nie tylko – mówią autorki projektu. – Chcemy, żeby dzięki nim aktywnie mogli spędzać czas.
W ramach projektu odbędzie się 18 spotkań warsztatowych: rękodzieło (10 warsztatów), joga śmiechu (4 warsztaty) oraz gimnastyka umysłu (4 warsztaty).

– Będziemy o nich informować mieszkańców Bałut osobiście, ale także poprzez media społecznościowe oraz lokalne biblioteki, sklepy, przychodnie – zapowiadają „Babki z Bałut”.

Zajęcia z rękodzieła to tworzenie ciekawych kompozycji, przedmiotów użytkowych itp. Dzięki nim ćwiczy się sprawność dłoni, spostrzegawczość itp. Gimnastyka umysłu to zagadki usprawniające myślenie. Joga śmiechu ma pobudzić produkcję endorfin, uaktywnić mięśnie twarzy, brzucha. Zapewnia korzyści zdrowotne oraz społeczne, ponieważ integruje ludzi, dostarcza radości.
Cykliczne spotkania ludzi starszych, często samotnych, przeciwdziałają tzw. chorobie sierocej. Seniorzy będą mogli spotykać się, rozmawiać, wymieniać poglądy po przeczytanej książce lub obejrzanym filmie. Spotkania ruszają od września, obowiązują na nie zapisy pod numerem (42) 657-79-70.

Grupa „mŁodzi duchem” wymyśliła projekt „Kreatywni Plus”.
– Planujemy działać dla seniorów, którzy mieszkają poza centrum miasta – mówią członkinie grupy. – Chcemy prowadzić zajęcia z rękodzieła i upcyklingu (10 spotkań po 2 godz.) oraz warsztaty ceramiczne (2 spotkania po 3 godz.).
Projekt daje seniorom możliwość spędzenia czasu w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach. Osoby 60+ mogą się rozwijać i czuć zdrowiej i młodziej, mogą się otworzyć, wyjść z domu, poznać nowych ludzi. Bardzo istotna jest też aktywność manualna i wymiana umiejętności. Każdy z uczestników samodzielnie wykona 12 różnych prac rękodzielniczych.
– Efekt spotkań to również wymiana doświadczeń oraz pogłębienie więzi między uczestnikami – podkreślają autorki projektu. – Warsztaty będą się odbywać na Widzewie, a więc nie w centrum, gdzie oferta zajęć jest bogata. Wykonane na nich prace staną się prezentami dla rodziny i bliskich.

Pierwsze zajęcia odbędą się we wrześniu. Zainteresowani muszą się zapisać pod numerem (42) 655-30-39.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.