Zdobyli złoty medal w legendarnym rajdzie

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Zdobyli złoty medal w legendarnym rajdzie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Łodzianin Wojtek Antoniuk ma powody do satysfakcji.

- Zdobyliśmy złoto, co nie udało się dotychczas żadnej ekipie z Polski. Ktoś napisał, że zwycięstwo w rajdzie Ładoga to Mont Everest off roadu i tak moim zdaniem jest - mówi Wojtek Antoniuk.

XXI edycja rajdu odbyła się w dniach 26 maja - 3 czerwca. Brała w niej udział tylko jedna ekpia z Europy centralnej: Wojtek Antoniuk (kierowca) i Arek Najder (pilot). Polacy poruszali się amfibią 750 HDI. Wspierało ich pięć osób (tłumacz, lekarka oraz serwisanci, wśród których był najmłodszy uczestnik rajdu, 11-letni Krzysztof Antoniuk, syn pana Wojtka). W osiem dni przejechali 1650 km po rosyjskich bezdrożach. O skali trudności niech świadczy fakt, że jednego z odcinków na jakie podzielony był rajd, nie ukończyło aż 70 procent startujących załóg. Po przejechaniu każdego pojazdy wymagały naprawy.

- Jeziora morenowe, łagry, skały. Zdarzało się, że quady tonęły, a auta stawały w pionie - opowiada Wojtek Antoniuk. - Mnie w takiej sytuacji utratował refleks pilota. Gdyby nie on sprasowałoby mnie 800-kilogramowy ciężar. Innym razem pękł nam wąż paliwowy. Jechaliśmy oblani benzyną, bo szkoda nam było każdej sekundy na przebieranie. Pilot wypadał z amfibii nie raz i nie dwa. Gdyby nie kask ze szczęką, to wróciłby do domu bez zębów - opowiada dalej Antoniuk. - Konkurencja była tak ostra, że na 11-godzinnej trasie nasz czas różnił się od czasu ekipy z Finlandii tylko o 2 minuty.

Wypadków było dużo, ale na szczęście bez tych najtragiczniejszych. Jeden z Finów, który w ubiegłorocznej edycji rajdu z kraksy wyszedł ze zmiażdżoną nogą, w tym ponownie wystartował. Dumnie prezentował dzieło lekarzy, którzy zniszczony fragment kości zastąpili mu sztuczną.

Przygotowania do rajdu trwały pół roku.

Każdy uczestnik polskiego teamu miał do użytku telefon satelitarny.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.