Zasadzą 107 drzew przy ul. Ogrodowej

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Zasadzą 107 drzew przy ul. Ogrodowej

Iwona Jędrzejczyk

Lipy, klony, platany, grusze i wiśnie pojawią się wzdłuż ulic w centrum miasta Będą sadzone w ramach rewitalizacji obszarowejMa ich być około 2 tysięcy.

Około 2 tys. drzew zostanie zasadzonych w centrum miasta do 2022 r., w ramach rewitalizacji obszarowej. 107 z nich pojawi się wzdłuż 1,3-kilometrowego odcinka ul. Ogrodowej (od ul. Nowomiejskiej do ul. Cmentarnej), na której renowację magistrat ogłosi lada moment przetarg. Jednocześnie zostaną ogłoszone dwa kolejne przetargi - na wybór wykonawcy prac na 230-metrowym odcinku ul. Gdańskiej (od ul. Ogrodowej do ul. Legionów) oraz 250-metrowym fragmencie ul. Zachodniej (od ul. Ogrodowej do ul. Legionów). Nowe drzewa (w liczbie 51) pojawią się także na wspomnianej ul. Gdańskiej. Będą to: lipy, klony, grusze, głogi, miłorzęby, platany, kasztanowce, dęby, wiśnie i jabłonie. Będą sadzone na specjalnym, tzw. strukturalnym podłożu, opracowanym przez naukowców, które w Łodzi zostanie zastosowane po raz pierwszy. Dzięki niemu drzewa w centrum miasta mają mieć lepsze warunki do wzrostu.

- Wszystkie trzy odcinki ulic przejdą kompleksową przebudowę, z wymianą nawierzchni zarówno jezdni, jak i chodników - mówi Katarzyna Mikołajec, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Na ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej pojawi się asfalt, a na ul. Gdańskiej kostka kamienna i granitowa. Na tej ostatniej nie będzie też wyniesionych chodników. Będą zrównane z poziomem jezdni. Nadal ulica ta będzie jednak dostępna dla kierowców.

Rozstrzygnięcie przetargów jest planowane na wakacje. Wówczas ich zwycięzcy będą mogli przystąpić do prac projektowych. Prace w terenie rozpoczną się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku i potrwają do końca 2019 r.

Wkrótce magistrat ogłosi również przetarg na renowację miejskich budynków ulokowanych w tym samym rejonie. W pierwszej kolejności będą to kamienice przy ul. Gdańskiej 1 i 8 oraz przy ul. Legionów 20. Po rewitalizacji będą w nich na parterze lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach - mieszkania. Dodatkowo w kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 powstanie miejska biblioteka. Na kompleksowy remont czekają także trzy należące do miasta famuły przy ul. Ogrodowej. Na renowację tej pod numerem 24, z której wyprowadzono już lokatorów i w której wykonano część prac, przetarg zostanie ogłoszony wkrótce. Jej remont ma zakończyć się w 2018 r. Dwie pozostałe famuły (pod numerami 26 i 28) będą odnawiane dopiero około 2020 r., kiedy remonty w części miejskich kamienic w centrum już się zakończą i będzie można do nich przeprowadzić blisko 300 rodzin mieszkających obecnie przy ul. Ogrodowej.

Koszt wszystkich prac w tym rejonie to około 50 mln zł.

Iwona Jędrzejczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.