Magdalena Baranowska-Szczepańska

Zamiast się chwalić, ciągle stawiamy sobie wymagania

Patrycja Załug napisała poradnik dla kobiet i chce je zmienić Fot. 123rf Patrycja Załug napisała poradnik dla kobiet i chce je zmienić
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Z badania Pentor Research International z 2015 roku wynika, że Polki są jednymi z najbardziej samokrytycznych kobiet na świecie. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Japonki.

Myślimy, że musimy być perfekcyjne pod każdym względem. Patrycja Załug jest autorką poradnika dla kobiet pt. „Codziennie pewna siebie”. Swoimi radami chce przekonać Polki, by uwolniły się od samokrytyki i odzyskały pewność siebie.

1. Słabą stroną mądrych i zaradnych Polek jest to, że często poświęcają się dla innych i w rezultacie zapominają zadbać o siebie.

Wiele z nich nie docenia swojej wartości ani w domu, ani w pracy. I w związku z tym próbują ją stale udowadniać, starając się być perfekcyjną żoną, matką, pracownicą, partnerką. Gubią w tym siebie. - Coraz więcej kobiet się rozwija i zaczyna uświadamiać sobie, że one też są ważne i żyć bardziej harmonijnie, uwzględniając zarówno potrzeby rodziny, swojego środowiska pracy jak i swoje własne - mówi Patrycja Załug.

2. Samokrytyka kobiet to efekt tradycji i oczekiwań społecznych wobec kobiet, dużo wyższych niż wobec mężczyzn.

Spójrzmy na pierwszy z brzegu przykład. Jeśli mężczyzna chodziłby do pracy codziennie w tym samym garniturze, nikt nie zwróciłby na to uwagi. A jeśli kobieta nosiłaby codziennie tę samą sukienkę? Od razu stałaby się przedmiotem rozmów, plotek i dociekania, co się stało.

- Już w dzieciństwie od dziewczynek wymaga się więcej: aby sprzątały, aby były grzeczne i miłe. Oczywiście, ten model wychowania obecnie bardzo się zmienia, natomiast większość kobiet, z którymi pracuję, około 35-45 roku życia, wychowało się właśnie w tym starym modelu. I dopiero jako dorosłe kobiety, zaczynają przyglądać się własnym uwarunkowaniom i świadomie uwalniać się od niesłużących im, często nadmiernych, oczekiwań - mówi autorka poradnika.

3. Żeby siebie zmienić, trzeb najpierw się docenić.

Kobiety nie doceniają siebie nie dlatego, że nie mają dowodów, że dobrze radzą sobie w życiu. Mają. Osiągają sukcesy ale nie nauczyły się tego, by się chwalić. - Zamiast tego skupiają się na ciągłych wymaganiach wobec siebie. Coraz wyższych. Jest to pewien nawyk uwagi, który można zmienić poprzez prostą praktykę, np. każdego dnia wieczorem, zamiast myśleć o liście zadań do zrobienia na kolejny dzień, poświęcić chwilę na przypomnienie sobie swoich małych zwycięstw z danego dnia, momentów, w których kobieta dobrze sobie poradziła, chwil małych triumfów. Na przykład wniesienie wózka na III piętro, zadbanie o siebie, przygotowanie analizy, która przyczyniła się do lepszych wyników firmy - podpowiada Patrycja Załug i dodaje, że dzięki tej prostej praktyce można zmieniać niekorzystny sposób patrzenia na samą siebie i zacząć bardziej siebie doceniać.

Bardzo ważne jest, aby to ćwiczenie wykonywać codziennie, bo wtedy będzie najbardziej skuteczne.

4. Współczesna kobieta musi być pewna siebie. Ale trzeba ją połączyć z delikatnością.

Arogancja, buta, przekonanie o własnej wyższości, brak szacunku dla innych - to na pewno nie jest pewność siebie. Człowiek pewny siebie to osoba, która zna siebie, jest świadoma własnych zalet i wad, trafnie rozpoznaje swoje emocje, rozumie siebie i akceptuje. W swoich relacjach uwzględnia zarówno potrzeby swoje własne, jak i potrzeby innych ludzi. Kobieca pewność siebie będzie inna niż męska, bo my kobiety jesteśmy inne. - Pewność siebie, której uczę kobiety, opiera się na ich autentyczności - wyjaśnia P. Załug. - Pomagam im odkryć siebie, poznać własne atuty, być w lepszym kontakcie z własnym wnętrzem, zaakceptować i polubić siebie. To pewność siebie bardzo delikatna i wrażliwa, a zarazem bardzo silna i dająca poczucie oparcia w sobie. Bardzo kobieca.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.