Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku: Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw? O terminie odbioru świadectwa zadecydują dyrektorzy szkół

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Justyna Dopierała

Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku: Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw? O terminie odbioru świadectwa zadecydują dyrektorzy szkół

Justyna Dopierała

Uczniowie nie wrócą do szkół przed wakacjami. Taką decyzję ogłosił w poniedziałek Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek, 26 czerwca, ale szkoły nie zorganizują tego dnia tradycyjnego zakończenia roku szkolnego i uroczystego wręczenia świadectw. O terminie odebrania przez uczniów dokumentu zadecyduje dyrektor szkoły.

Zajęcia stacjonarne w szkołach zawieszone są od 12 marca. Taka decyzja była efektem rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Polsce. Kolejne etapy pandemii powodowały, że zamknięcie szkół było wydłużane. Ostatecznie podjęto decyzję, że uczniowie w tym roku szkolnym nie wrócą już do szkół, a nauka zdalna będzie realizowana do 26 czerwca.

MATURA 2020: Język polski - poziom podstawowy. Tematy, odpowiedzi i arkusz CKE znajdziesz tutaj. Sprawdź, co było na maturze z polskiego?: https://gloswielkopolski.pl/matura-2020-jezyk-polski-poziom-podstawowy-odpowiedzi-i-arkusz-znajdziesz-na-tej-stronie-sprawdz-co-bylo-na-maturze/ar/c5-15005191]

- Do 26 czerwca, czyli do planowanego zakończenia zajęć dydaktycznych, będzie realizowane kształcenie na odległość - powiedział w czasie poniedziałkowej konferencji Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. - Fizycznie, w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku - dodał.

Czytaj także: Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji narodowej podał nowe terminy

Jak będzie wyglądało rozdanie świadectw?

Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN wyjaśnia, że to dyrektor szkoły wyznaczy termin i formę wydania uczniom świadectwa. Może zdecydować, że odbiór świadectw nastąpi w trybie indywidualnym, może wskazać godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów.

- Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach kończą się w tym roku szkolnym 26 czerwca. W tym dniu uczniom wydawane są świadectwa szkolne - 26 czerwca to data wpisywana na świadectwie promocyjnym. Po stronie dyrektora szkoły pozostaje decyzja o formie i terminie wydania świadectw uczniom

- mówi.

Dyrektor może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym.

- Może on wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów. Jest możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo również w innym dniu. Wszystko zależy od tego, jak wielu uczniów liczy dana szkoła - dodaje Anna Ostrowska.

Zobacz też: Rzecznik praw dziecka apeluje o podniesienie ocen o jeden stopień i promocję wszystkich uczniów do następnych klas. Co na to nauczyciele?

W tym roku szkoły nie zorganizują tradycyjnego zakończenia roku z uroczystym wręczeniem świadectw i nagród. Uczniowie najprawdopodobniej odbiorą dokument indywidualnie w wyznaczonych terminach.

Dyrektorzy przyznają, że najważniejsze będzie, by 26 czerwca świadectwa odebrali absolwenci szkół, którzy dokumentu będą potrzebowali przy rekrutacji. Dla pozostałych klas prawdopodobnie organizowane będą późniejsze terminy.

- Jesteśmy w trakcie ustalania kwestii rozdania świadectw. Jest trochę za wcześnie na konkrety, ponieważ ze względu na to, że mamy prawie 800 uczniów jest to trudne do zorganizowania. Na pewno nie będzie mogło się to odbyć jednego dnia ze względu na wytyczne dotyczące zachowywania bezpieczeństwa. Na pewno 26 czerwca świadectwa odbiorą uczniowie klas ósmych, którzy będą musieli rekrutować się do szkół średnich

- mówi Kamila Pona, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.

Zobacz również: Koniec roku szkolnego w szkołach średnich. Maturzyści nie odbiorą świadectw osobiście. "Nie tak wyobrażaliśmy sobie zakończenie szkoły"

Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu tłumaczy, że uczniowie będą mogli odebrać świadectwa po wcześniejszym zgłoszeniu się do sekretariatu.

- Każdy uczeń ma prawo odebrać świadectwo i oczywiście każdy taką możliwość uzyska. W przypadku klas pierwszych i drugich, jeżeli uczniowie nie przenoszą się np. do innej szkoły nie ma konieczności natychmiastowego odbierania dokumentu. Nie przewiduję rozkładania rozdania świadectw na kilka dni, po prostu uczeń który będzie chciał je odebrać będzie proszony o wcześniejsze zgłoszenie się i wówczas będzie mógł po świadectwo przyjść - tłumaczy Karol Seifert, dyrektor VI LO.

Zobacz to, a uśmiejesz sie do łez: Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Lekcje w szkołach są zawieszone, jednak z zajęć opiekuńczo-wychowawczych korzystać mogą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. W Poznaniu szkoły dla najmłodszych uczniów otwarto 1 czerwca. Ponadto od 25 maja otwarte są również żłobki i przedszkola.

Zobacz także: Otwarcie szkół w Poznaniu: Na zajęcia opiekuńcze wrócili uczniowie klas 1-3. Zobacz, jak wygląda pierwszy dzień w poznańskich podstawówkach

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.