Zakaz wstępu do zamieszkanej kamienicy. Absurdalny zakaz

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jach
Piotr Jach

Zakaz wstępu do zamieszkanej kamienicy. Absurdalny zakaz

Piotr Jach

Tabliczka zawisła dla biurokratycznego świętego spokoju. Absurdalny zakaz, którego nie da się przestrzegać

Lokatorzy zrujnowanej kamienicy przy ul. Głowackiego 6 przeżyli wstrząs, gdy odkryli, że przedwczoraj na ich domu zawisły tabliczki głoszące: „Uwaga! Zakaz wstępu. Budynek do rozbiórki”. Co prawda wyrok na kamienicę, która powinna zostać rozebrana, zapadł już trzy lata temu, lecz o zakazie wstępu do domu nie było dotąd mowy.

- Przestraszyliśmy się z sąsiadami nie na żarty. Kamienica jest w koszmarnym stanie od lat. Pomyśleliśmy, że stało się coś, o czym nie wiemy i być może powinniśmy opuścić budynek - mówi Agnieszka Kindlein, lokatorka domu.

Wyjaśnienie zagadki okazało się równie proste, co absurdalne. Żółte tabliczki z ostrzeżeniem wywiesiła administracja budynku, upomniana za ich brak przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który polecił je tam umieścić. Budynek jest zakwalifikowany do rozbiórki od 2014 r. i tabliczka z ostrzeżeniem powinna na nim wisieć. Za jej brak administratorowi groziłby mandat.

Teraz najlepsze: pojawienie się tabliczek z zakazem wstępu do kamienicy w żaden sposób nie zmienia statusu budynku ani jego komunalnych lokatorów, którzy od trzech lat czekają na lokale od miasta, do których mogliby się przeprowadzić. Innymi słowy: powieszono je dla świętego spokoju urzędników, dla porządku w papierach. W domu, do którego nie wolno wejść, mieszka nadal sześć rodzin i tylko dwie mają widoki na wyprowadzkę. Pozostałym czterem wciągu trzech lat gmina przedstawiła dwie (!) propozycje mieszkań na zamianę (oba do generalnego remontu na koszt miasta). Lokatorzy odmówili ich przyjęcia. Twierdzą, iż w najmniejszym stopniu nie spełniały ich niewygórowanych oczekiwań: były wilgotne, zagrzybione albo mniejsze od zajmowanych obecnie.

Sytuacja może się jednak zmienić. Indagowane w tej sprawie przez „Express” biuro rzecznika prasowego UMŁ odpowiedziało wczoraj, że Zarząd Lokali Miejskich w trybie pilnym przedstawi mieszkańcom ul. Głowackiego 6 kolejne propozycje lokali.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.