Wysoka podwyżka czynszu komunalnego

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Zając
Krzysztof Zając

Wysoka podwyżka czynszu komunalnego

Krzysztof Zając

W mieszkaniach komunalnych czynsz wzrasta z 7,03 zł/mkw. do 9 zł/mkw. W ruderach bez żadnych wygód podwyżka będzie niższa: około 10 gr/mkw.

Prezydent Hanna Zdanowska wydała 16 stycznia zarządzenie o drastycznej podwyżce czynszów dla najemców mieszkań komunalnych. Stawka bazowa rośnie o prawie 2 zł za metr kwadratowy mieszkania, z 7,03 zł/mkw. do 9 zł/mkw. Stawka czynszu w lokalach socjalnych wynosić ma 1,80 zł/mkw.

Ostatni raz czynsz był pod-wyższany w 2013 r. i wówczas wzrósł z 5,02 za metr kwadratowy do obecnie obowiązującej stawki, czyli 7,03 zł/mkw. Obecna podwyżka była zapowiadane już w zeszłym roku i wynika z uchwały Rady Miejskiej dotyczącej polityki mieszkaniowej na lata 2016-2020.

Nowe opłaty zaczynają obowiązywać od 1 maja tego roku. Już w lutym najemcy komunalni muszą dostać pisma z administracji z informacją o nowej stawce, gdyż zgodnie z prawem obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Podwyżki dotkną 47 tysięcy najemców. W największym stopniu odczują je lokatorzy mieszkań z wszystkimi wygodami, bo dla nich nie będzie żadnych zniżek w stawce bazowej. W mniejszym stopniu najemcy lokali z częściowymi wygodami. Dla mieszkań w ruderach, bez żadnych wygód, realna kwota podwyżki powinna być prawie niezauważalna, bo sięgnie około 10 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Minimalna stawka, po zniżkach, ma bowiem wynieść 3,60 zł/mkw. Jednocześnie z podwyżką stawki bazowej od maja zaczną obowiązywać także nowe obniżki dla lokali bez wygód lub z częściowymi wygodami, które mogą wynieść nawet do 60 procent stawki bazowej czynszu. Taka obniżka będzie jednak możliwa tylko wówczas, gdy budynek jest przeznaczony do rozbiórki, ubikacja jest w podwórku, w mieszkaniu nie ma wody i centralnego ogrzewania. Prezydent utrzymała w zarządzeniu obowiązującą zasadę, promującą lokatorów regularnie opłacających należności za lokal. Najemcy, tak jak do tej pory, raz w roku będą mieli prawo do jednorazowej bonifikaty, wynoszącej 40 procent obowiązującej stawki czynszowej pod warunkiem, że będą płacić w terminie.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.