Wszystko może być grafiką. Trzeba tylko umieć to dostrzeć

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polskapresse / D
Łukasz Gazur

Wszystko może być grafiką. Trzeba tylko umieć to dostrzeć

Łukasz Gazur

Grand Prix d’Honneur 2018 Międzynarodowego Triennale Grafiki trafi do Ryszarda Otręby. To dowód, że Kraków to jedno z najważniejszych miejsc na graficznej mapie Polski. A jak przekonują organizatorzy tej graficznej imprezy "Wszystko może być grafiką. Trzeba to tylko umieć dostrzec".

Wczoraj ogłoszono, że nagrodę za całokształt twórczości tegorocznej edycji Międzynarodowe Triennale Grafiki otrzyma prof. Ryszard Otręba. – Jury docenia jego wkład w rozwój tej dziedziny – zarówno grafiki artystycznej, jak i warsztatowej – tłumaczy Marta Raczek, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Laureat, wieloletni wykładowca krakowskiej ASP, to jeden z najbardziej uznanych twórców tej dziedziny sztuki. O jego randze na świecie świadczy fakt, że w amerykańskich podręcznikach dla grafików temu artyście poświęcono cały (sic!) rozdział jako jedynemu polskiemu twórcy.

Ale ta nagroda to także podkreślenie miejsca i roli Krakowa w tej dziedzinie sztuki. – Po zgłoszeniach na tegoroczne Międzynarodowe Triennale Grafiki widać, że wciąż są trzy duże ośrodki graficzne: Polska, Kanada i Japonia, która po latach znów próbuje przypominać swoje znaczenie i rangę, zwłaszcza wobec zalewu prac pochodzących z Chin – zaznacza Marta Raczek. – A na gruncie polskim wciąż widać znaczenie Krakowa dla tej dziedziny – dodaje.

Czytaj więcej:

 • Powodów tego stanu rzeczy może być kilka.
 • Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, MTG musi się zmieniać, by dostosować się do wymogu nowych czasów.
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.