Wracamy do tematu niezgodnego z przepisami i oznakowaniem parkowania samochodów na części ul. Gdańskiej

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Krzysztof Błażejewski

Wracamy do tematu niezgodnego z przepisami i oznakowaniem parkowania samochodów na części ul. Gdańskiej

Krzysztof Błażejewski

Przed miesiącem pisaliśmy o nieprawidłowym parkowaniu na chodniku ul. Gdańskiej. Od tej pory nic się nie zmieniło.

W sprawie parkowania samochodów na ukos, które ogranicza pieszym możliwość poruszania się po chodniku w miejscu, gdzie stoi znak nakazujący parkowanie równoległe do jezdni interweniował m.in. społeczny rzecznik pieszych, Paweł Górny. Od zastępcy prezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza uzyskaliśmy zapewnienie, że sprawa zostanie rozwiązana tak, by uniemożliwić kierowcom blokowanie chodnika. Miała też odbyć się narada zespołu ds. inżynierii ruchu w Bydgoszczy.

Będzie rozwiązanie

Jak każdy naocznie może się przekonać, na razie w tej sprawie nic nie drgnęło. Samochody jak były zaparkowane na ukos, tak nadal nieprawidłowo są ustawiane.

ZDMiKP przygotował koncepcję doznakowania miejsc parkingowych na chodnikach poprzez zastosowanie dodatkowego oznakowania poziomego.

Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zapewnił, że problem zostanie rozwiązany.
- W związku ze zgłaszanymi sygnałami niestosowania się zasad parkowania, tj. brakiem pozostawiania min. 1,5 metra na przejście pieszych na chodnikach ul. Gdańskiej (odc. od ul. Krasińskiego do al. Mickiewicza) ZDMiKP przygotował koncepcję doznakowania miejsc parkingowych na chodnikach poprzez zastosowanie dodatkowego oznakowania poziomego – oświadczył zastępca prezydenta. - Trwa przygotowanie projektu organizacji ruchu zawierającego takie zmiany. Jeśli ta regulacja nie przyniesie spodziewanych rezultatów, rozważymy zastosowanie innych rozwiązań. Poprosimy też Straż Miejską o współpracę w zakresie zobligowania kierowców do stosowania się do oznakowania.
Na czym dokładnie mają polegać zmiany w oznakowaniu?

Białe linie

- Zakładamy wymalowanie białych, szerokich linii wyznaczających granicę parkowania na chodnikach – wyjaśnił nam rzecznik Zarządu Dróg, Krzysztof Kosiedowski. - Przekroczenie, przejazd linii da podstawę do interwencji służbom mundurowym, tym samym uporządkujemy opisywaną sytuację.
Wygląda na to, że najważniejszą rolę w tym projekcie pełnić ma Straż Miejska. Jak się okazuje, znacznie w ostatnim okresie wzmogła ona swoją aktywność w tym miejscu.

Efekty to: 4 pouczenia, 3 mandaty karne, 2 razy zgłoszenie nie zostało potwierdzone, 18 spraw jest w toku realizacji.

- Między 1 lipca a 5 września funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli łącznie 27 interwencji w związku z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów na ul. Gdańskiej na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Słowackiego. 3 z wymienionych interwencji zostały podjęte w wyniku zgłoszeń mieszkańców, natomiast pozostałe z inicjatywy własnej. Efekty to: 4 pouczenia, 3 mandaty karne, 2 razy zgłoszenie nie zostało potwierdzone, 18 spraw jest w toku realizacji – wyjaśnił nam rzecznik straży, Arkadiusz Bereszyński.

Deklaracje zatem są, efektów natomiast nie widać. Ciekawi jesteśmy, kto ostatecznie zwycięży: czy władze miasta, czy też kierowcy?.

Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.