Maciej Kałach

Wiosna w Łódzkiem bez matury. Chyba że strajk jest tylko w ankietach...

Wiosna w Łódzkiem bez matury. Chyba że strajk jest tylko w ankietach... Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Jeśli na deklaracjach się nie skończy, wiosną matury nie będzie. 20,5 tys. z 22 tys. pracowników oświaty, których przepytał w naszym regionie Związek Nauczycielstwa Polskiego, jest za podjęciem akcji strajkowej w 2019 r. Ale ta większość różni się w opiniach, jak zaprotestować.

ZNP w okręgu łódzkim podsumował 90 proc. z wyników ankiet, które w listopadzie rozesłał do szkół w naszym województwie. Największy ze związków działających w oświacie zapytał pracowników szkół i innych placówek edukacyjnych, w jaki sposób skłonić rząd do przyznania nauczycielom średnio 1000-złotowych podwyżek.

Aż 20,5 tys. z ankietowanych wskazało jedną z form protestu, a półtora tysiąca zatrudnionych w oświacie w Łódzkiem zadeklarowało, że strajkować nie będzie.

8,2 tys. z gotowych na walkę o podwyżkę opowiada się za akcją wzorowaną na policjantach – którzy dzięki zbiorowemu korzystaniu ze zwolnień chorobowych wywalczyli wzrost pensji o 655 zł brutto od 2019 r. Nauczyciele mieliby zadbać w ten sposób o zdrowie wiosną – przed maturami i innymi egzaminami państwowymi.

Równie popularna opcja to klasyczna akcja strajkowa: 6 tys. ankietowanych uważa, że przyniosłaby skutek w wymiarze ogólnopolskim, zaś według 2,2 tys. nauczycieli, wystarczyłoby ją podjąć lokalnie.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.