Warto wyznaczać sobie cele w życiu i je realizować

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Warto wyznaczać sobie cele w życiu i je realizować

Iwona Jędrzejczyk

Agnieszka Piasecka, trenerka personalna prowadząca zajęcia dla kobiet w Sukcesji.

Podczas zajęć w ramach „Kobiecej strony Łodzi” opowiadała Pani ostatnio o wyznaczaniu celów życiowych oraz sposobie ich realizacji. Czy każdy powinien tak robić?

Można oczywiście żyć bez wyznaczania sobie celów, ale życie przynosi wówczas mniej satysfakcji. Może zdarzyć też tak, że bez tego wyznaczania, realizujemy cele innych osób, np. pracodawcy, współpracowników, rodziny czy znajomych. Często jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy, a możemy czuć się wtedy wykorzystywani przez nich, bo to oni gospodarują naszym czasem. Według statystyk, zaledwie 3 procent osób wyznacza sobie cele w życiu.

Od czego powinniśmy zacząć to wyznaczanie?

W pierwszej kolejności od określenia ważnych dla nas obszarów, w których chcielibyśmy osiągnąć cele. Tymi obszarami może być np. praca, rodzina, rozwój osobisty, relacje z innymi, zdrowie i hobby. Następnie w każdym z obszarów należy wyznaczyć sobie jeden lub dwa cele. Istotne jest, by nie próbować osiągnąć wszystkich celów naraz, bo to prowadzi do frustracji. Trzeba działać na zasadzie wahadła i skupiać w danym momencie na jednym konkretnym, a później przechodzić do kolejnego. Np. dla młodej mamy najważniejsze będzie wychowanie dziecka i temu poświęci się przede wszystkim. Praca i rozwój osobisty zejdą wówczas na dalszy plan.

A co zrobić, kiedy nie wychodzi nam realizacja tego, co chcielibyśmy?

Przede wszystkim nie powinniśmy się frustrować. Stara zasada mówi, że jeśli czegoś naprawdę chcemy, to znajdziemy sposób, by to osiągnąć, a jeśli nam na czymś nie zależy, to ciągle będziemy szukać wymówek. Warto się więc zastanowić, czy to, do czego dążymy jest rzeczywiście naszą potrzebą czy narzuconą przez kogoś innego. Nie zapominajmy poza tym o tym, że cele zawsze można zmienić. Powinniśmy sprawdzać systematycznie, czy dany cel jest nadal nasz i czy wciąż jest on dla nas ważny.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.