W Zgierzu będzie jak w Paryżu? Modernizacje miasta na wielką skalę

Czytaj dalej
Fot. Jacek Zemła
Jacek Zemła

W Zgierzu będzie jak w Paryżu? Modernizacje miasta na wielką skalę

Jacek Zemła

Miasto rozpoczyna wielką modernizację obiektów użytku publicznego Obejmie ona przedszkola, szkoły i basen MOSiR Wczoraj podpisano umowę.

Zgierskie szkoły, przedszkola, żłobek i basen przejdą zakrojoną na szeroką skalę modernizację. Wszystkie obiekty zostaną ocieplone, wymienione będą w nich okna i drzwi, instalacje grzewcze i wentylacyjne, a tam gdzie jest taka potrzeba przeprowadzone zostaną remonty pomieszczeń, sanitariatów i innych instalacji, np. wodno-kanalizacyjnych. Zajmie się tym firma Engie Services Spółka z o.o., z którą miasto podpisało wczoraj umowę opiewającą na kwotę 56 mln 411 tys. złotych. Obecnie prowadzi ona podobne prace na zamówienie władz Paryża.

- Finansowanie projektu będzie odbywało się w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jesteśmy pierwszym samorządem w województwie łódzkim, który zdecydował się na ten atrakcyjny, choć trudny model finansowania inwestycji - mówi Przemysław Stani-szewski, prezydent Zgierza. - Oznacza on możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego, które w tym przypadku stanowi wkład własny gminy. Projekt ten jest jednym z największych w Polsce pod względem zakresu i wartości wśród projektów termo-modernizacyjnych.

Zaplanowane prace, zgodnie z wyliczeniami wykonawcy, mają przynieść miastu znaczące oszczędności w wydatkach na ogrzewanie i oświetlenie szkół oraz przedszkoli. Wstępnie skalkulowano je na ponad 700 tys. złotych rocznie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą miastu na spłatę zobowiązań wobec partnera prywatnego w ciągu 15 lat.

Pierwsze prace mają rozpocząć się już wiosną tego roku. Jak zapewnia prezydent Zgierza, nie będą one kolidowały z zajęciami w szkołach czy przedszkolach. Większość robót będzie prowadzona na zewnątrz budynków, a te które trzeba wykonać w środku, zostaną przeprowadzone w trakcie wakacji. Na kilka miesięcy może być wyłączony z użytkowania basen. Ostateczny termin zakończenia robót wyznaczono na 31 sierpnia 2018 roku.

Wykonawca zapewnia, że użyte materiały i technologie będą takie same, jak te zastosowane podczas prac w Paryżu.

Jacek Zemła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.