W Żarach będziemy czekać krócej na rehabilitację

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

W Żarach będziemy czekać krócej na rehabilitację

Kamila Kamiennik

Ruszają prace nad nowym oddziałem rehabilitacyjnym w Żarach

Pacjent, który przychodzi ze skierowaniem na rehabilitację od lekarza rodzinnego np. w Gubinie musi czekać na swoją kolejkę nawet 200 dni, a w kolejce przed jest 800 osób. W Żarach w Szpitalu na Wyspie liczba oczekujących sięga 500 osób, średnio czeka się tam 138 dni. Z kolei w Łużyckim Centrum Medycznym na zabiegi oczekują 1184 osoby -wylicza Marek Femlak, wicedyrektor 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

W lecznicy pojawił się pomysł utworzenia oddziału rehabilitacji. Do tej pory stworzenie takiego miejsca było praktycznie niemożliwe, ponieważ nie było budynków, które byłby przystosowane na taką inwestycję. Dyrekcja szpitala wraz z Marzeną Sarnecką, kierownikiem działu technicznego w 105 szpitalu w Żarach, długo zastanawiali się, jakie miejsce byłoby idealne.

W powiecie żarskim i żagańskim pacjenci miesiącami musieli czekać w kolejce do rehabilitanta. Nie lepiej wygląda sytuacja w całym województwie lubuskim, gdzie czasami czas oczekiwania wynosi nawet kilka lat!

- A co z takim pacjentem, którego kolano boli dzisiaj, a za pół roku przestaje go boleć. Żeby nie stracić kolejki idzie na zabieg, ale zajmuje miejsce tej osobie, która rzeczywiście potrzebuje pomocy - mówi M.Femlak.

Zdaniem dyrektora najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie rehabilitacyjnego na parterze budynku nr 6, gdzie kiedyś mieściła się chirurgia ogólna. W tym budynku obecnie mieści się także oddział laryngologiczny z pododdziałem okulistycznym. Dodatkowym plusem jest podjazd, który w wielu przypadkach jest niezbędny dla osób chorych.

- Ile razy słyszę słowo remont, albo inwestycja zastanawiam się, gdzie to zrobimy. Jednak ta lokalizacja jest idealna, przede wszystkim dla pacjentów. Na powierzchni ponad 500 m kw. chcemy stworzyć oddział rehabilitacyjny w pełni nowoczesny, bezpieczny dla pacjentów. Wykorzystamy stare sale operacyjne na nowoczesne pokoje dla osób, które będą u nas przebywać. W drugiej części budynku znajdowałoby się oddział dla tych, którzy mogliby korzystać z rehabilitacji po godzinach pracy - mówi Marzena Sarnecka.
Nowy oddział rehabilitacyjny prawdopodobnie będzie gotowy w tym roku.

- Im szybciej otrzymamy środki na remont, tym szybciej nowy oddział będzie gotowy. Koszt takiej inwestycji to ok. 2,5 mln zł. W tej chwili trwają rozmowy z projektantami. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, prawdopodobnie otworzymy oddział jeszcze w tym roku - mówi M. Femlak

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.