W piątek władza w Łodzi dostanie „trzynastki”

Czytaj dalej
Mirek Malinowski

W piątek władza w Łodzi dostanie „trzynastki”

Mirek Malinowski

W Urzędzie Miasta Łodzi w piątek zostaną wypłacone tzw. trzynaste pensje 2187 urzędników dostanie średnio po prawie 3,3 tys. zł. Magistrat wyda na to 8,5 mln zł.

Ponad 8,5 mln zł będzie kosztować Urząd Miasta Łodzi wypłata tzw. trzynastek dla urzędników magistratu. Prawo do tych pieniędzy ma aż 2187 osób. Średnia wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego wynosi 3298,17 zł (to kwota brutto, na rękę jest to ok. 2,5 tys. zł), a wypłata jest zaplanowana na najbliższy piątek - 10 marca. Tak samo było rok temu, tylko wówczas pula pieniędzy przeznaczonych na trzynastki był niższa - 7 mln zł.

Najwyższą trzynastkę otrzyma wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, który zainkasuje 13.903,62 zł - o 1,3 tys. zł więcej niż jego zwierzchniczka, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (12.612,52 zł). Więcej od niej otrzymają też pozostali wiceprezydenci miasta: Ireneusz Jabłoński (13.405,66 zł), Tomasz Trela (13.571 zł) i Wojciech Rosicki (13.275,99 zł). To, że wiceprezydenci dostaną więcej pieniędzy niż prezydent, wynika z tzw. ustawy kominowej, która określa maksymalną wysokość wynagrodzenia prezydentów miast, natomiast pensje zastępców i innych urzędników mogą ją przekraczać (są bowiem sumą kilku różnych dodatków, np. specjalnego, funkcyjnego itp.). Trzynaste pensje trafią również na konta innych jednostek magistratu, np. Zarządu Dróg i Transportu i Zarządu Inwestycji Miejskich. Grzegorzowi Nicie, dyrektorowi ZIM, należy się 13.130 zł trzynastej pensji.

W Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi trzynaste pensje mają zostać wypłacone dopiero w ostatnim tygodniu marca. Prawo do nich ma ok. tysiąca osób (będzie to kosztować ok. 3 mln zł). Trzynastki wypłacone zostaną też w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, jednak zgodnie z ustawą trzynastka nie należy się ani wojewodzie, ani też jego zastępcy.

Trzynastka to potoczne określenie na „dodatkowe wynagrodzenie roczne”. Przysługuje ono pracownikowi sfery budżetowej (którego pracodawcą jest samorząd gminny, powiatowy lub administracja rządowa) w wysokości 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia po przepracowaniu co najmniej pół roku w danej instytucji.

Mirek Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.