Iwona Jędrzejczyk

W Łodzi znajduje się obecnie około 8 tys. kamienic

Tak mogą wyglądać łódzkie kamienice Fot. wizualizacje Tak mogą wyglądać łódzkie kamienice
Iwona Jędrzejczyk

W Łodzi znajduje się obecnie około 8 tys. kamienic Budowano je w XIX i XX w. Architekci pokazali, jak mogłyby wyglądać kamienice budowane współcześnie.

Ceglana oraz symetryczna elewacja od strony ulicy z dwoma wykuszami po bokach i ze zwieńczeniami w formie wież została doceniona przez jury w zwycięskiej pracy w konkursie „Współczesna Łódzka Kamienica” ogłoszonym przez Biuro Architekta Miasta UMŁ. Do konkursu wpłynęło 68 projektów współczesnych kamienic, które mogłyby powstać na miejskiej działce przy ul. Orlej 7. Ta zwycięska została zaprojektowana przez łódzką pracownię Raczko Kokoszkiewicz Architekci, która w nagrodę otrzymała 40 tys. zł. Dodatkowo pracownia otrzymała także 5 tys. zł jako nagrodę specjalną za najlepiej rozwiązanie mieszkanie.

Najlepsze prace konkursowe trafią do publikacji będącej zbiorem dobrych praktyk i inspiracją dla inwestorów chcących zabudowywać jakiekolwiek nieruchomości w centrum Łodzi, nie tylko przy ul. Orlej.

Drugie miejsce zdobyła praca studentki Jagody Dyszkiewicz, która w nagrodę otrzymała 25 tys. zł oraz dodatkowe 5 tys. zł za najlepiej rozwiązany detal („dwuwarstwowe” wyeksponowania historycznego detalu obramień okiennych). Z kolei 15 tys. zł w nagrodę za trzecie miejsce w konkursie trafiło do Marcina Sztajerowskiego. W jego pracy jury doceniło m.in. interesujący sposób wyeksponowania strefy parteru. Oprócz tego jury przyznało jeszcze trzy wyróżnienia, za każde z nich wręczając autorom po 5 tys. zł.

Szacuje się, że w Łodzi znajduje się obecnie około 8 tys. kamienic. Powstawały one na terenie całego miasta w XIX oraz na początku XX wieku.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.