W Łodzi powstaną nowe tężnie!

Czytaj dalej
Piotr Jach

W Łodzi powstaną nowe tężnie!

Piotr Jach

Łódź nabiera walorów uzdrowiskowych! Po Spółdzielni Mieszkaniowej „Botanik” na Retkini, która jako pierwsza w mieście postanowiła wybudować na swoim osiedlu tężnię, a potem drugą, pomysł skopiowali spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. Mikołaja Reja na Bałutach.

Już pod koniec sierpnia oddadzą do użytku własne dwie gradiernie, które powstają między blokami przy ul. Inowrocławskiej 5 i ul. Żubardzkiej 9.

- Na Retkini tężnie cieszą się dużym powodzeniem, a ponieważ też dysponowaliśmy wolnym placem do zagospodarowania, pomyśleliśmy, że i u nas mogłyby się przyjąć - mówi Zenon Pabjańczyk, prezes SM im. Reja. - Walne zgromadzenie spółdzielni zaakceptowało pomysł, a nam udało się wygospodarować środki finansowe z funduszu remontowego, tak więc obyło się bez obciążania tymi kosztami lokatorów.

Budowę inhalatorni solankowych zlecono tej samej firmie z Kołobrzegu, która stawiała tężnie w SM „Botanik”, a więc wykonawcy sprawdzonemu już w mieście. Drewniane konstrukcje wypełnione gałązkami tarniny, po których będzie spływać solanka krążąca w obiegu zamkniętym z zakopanych pod ziemią zbiorników, są już prawie gotowe. Sporych nakładów pracy wymaga jeszcze zagospodarowanie otoczenia. Na placyku wokół tężni zostaną położone chodniki, staną ławeczki i lampy oświetlające teren. Całe miejsce ma być nadzorowane przez kamery spółdzielczego monitoringu.

- Mamy nadzieję, że tężnie przypadnądo gustu nie tylko naszym mieszkańcom - mówi prezes Pabjańczyk.

Zalet tężni solankowych jest całkiem sporo. Rozpylana w nich solanka tworzy aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Powoduje to, że wokół wytwarza się mikroklimat zbliżony do nadmorskiego. Oddychanie takim powietrzem zaleca się m.in. osobom z chorobami górnych dróg oddechowych, chorobami tarczycy, alergikom, palaczom tytoniu i wszystkim mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.