W koluszkowskich parkach ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne

Czytaj dalej
Fot. Karolina Brózda
(kb)

W koluszkowskich parkach ruszyły pierwsze prace rewitalizacyjne

(kb)

W tym tygodniu Urząd Miejski w Koluszkach przekazał wykonawcy tereny pod budowę nowych parków. Firma zajmie się także rewitalizacją istniejących zieleńców. Pierwszym etapem realizacji zadania ma być uporządkowanie placu pod park na terenie dawnej cegielni przy ul. Polnej.

W ramach całego projektu powstaną cztery nowe parki, zaś cztery istniejące zyskają świeży wygląd. W największym koluszkowskim parku, przy ul. Kolejowej, pojawią się nie tylko nowe nasadzenia i fontanna (w formie punktowych wodotrysków), ale także nowe trawniki oraz alejki. Przeprowadzona również zostanie kompleksowa pielęgnacja drzew.

Parkowy amfiteatr zyska zadaszenie. Wśród czterech nowych zieleńców znajdzie się 10-hektarowy teren rekreacyjny na działce po dawnej cegielni przy ul. Polnej. Poza ciekawymi odmianami krzewów i drzew, alejkami, torami do wyczynowej jazdy na rowerze, oczkami wodnymi, największą atrakcją ma być kolejowa drezyna, którą zwiedzający będą mogli podróżować po parku. Stworzona specjalnie na potrzeby parku telefoniczna aplikacja, po zbliżeniu aparatu do danej rośliny, pozwoli na jej weryfikację i uzyskanie niezbędnych informacji.

By zachować różnorodność, w parku zostanie nieco dzikiej przyrody, m.in. naturalny wąwóz, przy którym pojawi się taras widokowy. Kolejny zieleniec ma zostać zbudowany na osiedlu Staromiejskim, w okolicy obecnej stacji benzynowej. Jego główną atrakcją będzie kolekcja roślin aromatycznych i miododajnych. Swojego miejsca do spacerów doczekają się również mieszkańcy osiedla 11 Listopada. Między blokami zostanie wygospodarowana nie tylko część z nowymi drzewami i ławkami, ale również specjalny wybieg dla psów. Do dyspozycji czworonogów znajdą się tam różnego rodzaju zabawki.

Czwartym zieleńcem ma być pierwszy w Koluszkach park kieszonkowy. Zostanie zbudowany obok dworca kolejowego, przy kapsule czasu.

(kb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.