Volkswagen przyszłość wiąże z elektrycznością

Czytaj dalej
Ryszard M. Perczak

Volkswagen przyszłość wiąże z elektrycznością

Ryszard M. Perczak

Nowa rodzina modeli elektrycznych I.D. Moc systemowa silników elektrycznych: 374 KM Przyspieszenie do 100 km/h - 5 sekund W produkcji po roku 2020.

W czasie zeszłorocznego salonu samochodowego w Paryżu na stoisku Volkswagena prezentowano prototyp niewielkiego samochodu elektrycznego I.D. Dziś wiemy, że nie był to jednorazowy pokaz związany tylko z tamtymi targami. Okazuje się bowiem, że niemiecki koncern bardzo poważnie myśli o napędach elektrycznych. Dowodem na to jest fakt, iż podczas podobnej imprezy odbywającej się teraz w Detroit, pochwalił się kolejnym autem na prąd. Tym razem jest to 8-osobowy van.

Mikrobus przyszłości

Przy okazji amerykańskiej prezentacji I.D. buzz przedstawiciele VW deklarowali, że od roku 2025 koncern będzie rocznie sprzedawał milion elektrycznych aut. Nieco wcześniej, bo już od roku 2020, zacznie wprowadzać na rynek zupełnie nową generację samochodów elektrycznych: modele z rodziny I.D.

I.D. buzz jest mikrobusem przyszłości. Ten studyjny (na razie) van z napędem elektrycznym pozwala w nowy sposób spojrzeć na przyszłą motoryzację.

Auto ma napędzane wszystkie koła. Silniki o łącznej mocy 374 KM zamontowano przyprzedniej i tylnej osi. Jest wyposażony we wskaźniki i elementy obsługi nowej generacji.

Do prędkości 100 km/h I.D. buzz przyspiesza w 5 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.

I.D. buzz może się także poruszać w pełni autonomicznie, w trybie jazdy „I.D. Pilot”.

Zasięg? 600 km!

Skonstruowano go w oparciu o nową modułową platformę do budowy samochodów elektrycznych (MEB), w ten sposób, aby zapewniał komfort i jak największą przestrzeń potrzebną do wygodnego podróżowania.

Jego zasięg po jednorazowym naładowaniu akumulatorów wynosi maksymalnie aż 600 km.

Energia zasilająca baterie modelu I.D. buzz jest dostarczana indukcyjnie albo poprzez ładowanie na stacji zasilania. Ładowanie prądem o mocy 150 kW do poziomu 80 proc. pojemności akumulatorów trwa ok. pół godziny.

Można się spodziewać, że gdy ruszy seryjna produkcja tego modelu, jego parametry będą jeszcze lepsze.

Rewolucja w kokpicie

Klasyczny kokpit samochodowy w I.D. buzz nie istnieje. Za pośrednictwem wyświetlacza na szybie najważniejsze informacje ukazują się w zasięgu wzroku kierowcy pod postacią trójwymiarowego obrazu. System multimedialny auta, czy klimatyzację, można obsługiwać zapośrednictwem przenośnego tabletu. Elementy obsługi samochodu potrzebne do tego, by prowadzić auto, znajdują się na samej kierownicy. Nie ma na niej, inaczej niż we współczesnych samochodach, przycisków, lecz znajduje się rodzaj touchpada z aktywnymi polami.

Pierwszym modelem naprąd, który wejdzie do produkcji w roku 2020, będzie pokazywany w Paryżu kompakt I.D. Następnie I.D. buzz.

Ryszard M. Perczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.