Trzy łódzkie pomniki Kościuszki

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

Trzy łódzkie pomniki Kościuszki

Mirosław Malinowski

Historia budowy pomnika Kościuszki sięga roku 1917. Wtedy wypadała setna rocznica śmierci Naczelnika Insurekcji z 1794 r.

Łódzka Rada Miejska postanowiła upamiętnić ją dwoma rzeczami - przemianowano aleję Spacerową na aleję Kościuszki oraz postanowiono o budowie pomnika.

O tym, że Naczelnik stanie właśnie na placu Wolności zdecydowano rok później. Dopiero w 1921 r. został ogłoszony konkurs na projekt monumentu, jednak żadna z złożonych prac nie została zaakceptowana. Dopiero drugi konkurs w 1926 r. wyłonił wykonawcę. Został nim rzeźbiarz Mieczysław Lubelski. Budowa zajęła cztery lata. Efektem był 13-metrowej wysokości postument, na którym stała czterometrowa postać Kościuszki wykonana z brązu.

Na dole cokołu znalazły się cztery płyty przedstawiające najważniejsze sceny z jego życia: przysięgę na krakowskim rynku, dwie płaskorzeźby przedstawiające Kościuszkę z Jerzym Waszyngtonem i Bartoszem Głowackim oraz podpisanie Uniwersału Połanieckiego. Odsłonięcie pomnika oglądało „na żywo” 30 tys. łodzian. W 1939 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, Niemcy wysadzili pomnik. W ten sposób symbolicznie chcieli podkreślić włączenie miasta do Rzeszy (co nastąpiło 9 listopada). Po zakończeniu wojny rozpoczęły się starania o odbudowę pomnika. Stało się to w 1960 r., a nad pracami czuwał sam jego twórca inż. Mieczysław Lubelski. Od tej pory stał się jednym z symboli Łodzi. Tu też świętują zdobycie mistrzostwa kibice łódzkich klubów.

Mirosław Malinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.