Trzecie pokolenie toyoty yaris zostało zmienione

Czytaj dalej
Ryszard M. Perczak

Trzecie pokolenie toyoty yaris zostało zmienione

Ryszard M. Perczak

Yaris jest najpopularniejszym modelem marki Toyota w Polsce i w Europie. To jedyny miejski samochód na europejskim rynku, dostępny z trzema rodzajami napędu: hybrydowym oraz z silnikami benzynowym i wysokoprężnym.

Tak jak dotychczas, yaris, który powstaje we francuskiej fabryce Toyoty, może mieć nadwozie 3- lub 5-drzwiowe.

W tym roku yaris trzeciej generacji został poważnie odmłodzony. Zmiany przeprowadzone w tym modelu znacząco wykraczają poza standardowy facelifting. Udoskonalono ponad 900 części i podzespołów, zmieniając tym styl tej małej toyoty, jej osiągi, ale równieżbezpieczeństwo. Zmiany stylistyczne poszły w kierunku bardziej dynamicznego wyglądu nadwozia oraz nowocześniejszego wnętrza.

1,5 zamiast 1,33

Jedną z najważniejszych zmian w yarisie 2017 jest nowy silnik benzynowy o pojemności 1,5 l (1497 cm sześc.). Jednostka generująca 111 KM mocy (136 Nm) w porównaniu z silnikiem 1,33 l, który zastępuje, ma o 10 proc. więcej mocy i momentu obrotowego, jest przy tym o 12 proc. oszczędniejsza. Nowy silnik jest produkowany w polskiej fabryce Toyoty w Jelczu--Laskowicach pod Wrocławiem.

Nowa jednostka rozpędza samochód od 0 do 100 km/h o 0,8 sekundy szybciej (11,0 zamiast 11,8), zaś przy wyprzedzaniu na piątym biegu od 80 do 120 km/h, zyskujemy ponad jedną sekundę (17,6 zamiast 18,8 s).

W yarisie 2017 nadal jest dostępny 90-konny silnik wysokoprężny 1,4 l (205 Nm). Moc systemowa hybrydy (z automatyczną przekładnią E-CVT ) napędzającej yarisa ma 100 KM i 111 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W podstawowej wersji jest montowany znany z poprzednich pokoleń tego modelu 3-cylindrowy, litrowy silnik benzynowy o mocy 69 KM (95 Nm).

Ciekawostką jest to, że nowy silnik 1,5 l jest tylko o 3 tys. zł droższy od podstawowej jednostki 1,0 l. Z kolei wersja z napędem hybrydowym jest o 2 tys. tańsza od wersji z silnikiem wysokoprężnym 1,4 l .

Z pakietem TSS

Już w podstawowej wersji wyposażenia Life (42.900 zł) znajduje się pakiet bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, składający się z układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), układu ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) i automatycznych świateł drogowych (AHB). Ponadto wersja ta zawiera m.in. system wspomagający pokonywanie podjazdu, 7 poduszek powietrznych, czujniki deszczu, elektryczne przednie szyby i lusterka oraz kierownicę wielofunkcyjną.

Toyota yaris

Yaris zastąpiła w gamie słynącą z niezawodności toyotę starlet. Od jej rynkowej premiery w roku 1999 sprzedano w Polsce łącznie 225 tys. sztuk tego modelu. Na niektórych rynkach występuje jako toyota vitz lub echo. Jest także produkowana z nadwoziem typu sedan. Druga generacja debiutowała w roku 2005, a trzecia (ta obecnie odmłodzona) w 2011.

Ryszard M. Perczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.