Trzeci wariant siatki szkół. Łodzianie za wygaszeniem gimnazjów

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Piotr Jach

Trzeci wariant siatki szkół. Łodzianie za wygaszeniem gimnazjów

Piotr Jach

Łodzianie za wygaszeniem gimnazjów. Projekt nowej siatki łódzkich szkół ma zostać przedstawiony Radzie Miejskiej 15 lutego, na nadzwyczajnej sesji.

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące reformy oświaty w Łodzi. W pięciu spotkaniach władz miasta z mieszkańcami wzięło udział blisko tysiąc osób. Blisko 7400 głosów oddano natomiast w ankiecie na platformie Vox Populi, gdzie łodzianie mogli wypowiedzieć się na temat planowanej likwidacji gimnazjów. Większość, 66,3 proc. głosujących, opowiedziała się za ich wygaszeniem. Drugi z proponowanych przez magistrat wariantów (wygaszenie 9 gimnazjów oraz przekształcenie lub włączenie 27 pozostałych do struktur innych szkół) wskazało tylko 21,6 proc. W obliczu takich wyników urzędnicy zamierzają zrewidować swój pomysł na nową siatkę szkół.

- Będziemy skłaniać się do tego, żeby ten pierwszy wariant został skompilowany z drugim i pewnie wyłonimy jakiś trzeci. Po to te dyskusje, roz-mowy i spotkania, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie - powiedział na konferencji prasowej odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Nie ukrywał przy tym, że opierając się na pierwszym wariancie nie da się uniknąć dwuzmianowego nauczania w niektórych szkołach.

Zagadką pozostaje na razie, w jakim stopniu wygaszanie gimnazjów wpłynie na redukcję etatów nauczycielskich. Dotyczące tego szacunki magistrat poda po opracowaniu finalnego projektu siatki szkół po reformie.

- Straty osobowe są jednak nieuniknione, zarówno wśród nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Będziemy robić wszystko, by je zminimalizować - oświadczył wiceprezydent Trela.

W tym tygodniu mają zakończyć się rozmowy z dyrekcjami placówek oświatowych, których będą dotyczyć planowane przekształcenia. Magistrat chce 15 lutego, na nadzwyczajnej sesji, przedstawić Radzie Miejskiej projekt nowej siatki szkół oraz zmian związanych z wejściem w życie reformy oświaty.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.