reporterzy GL

Trwa szacowanie szkód, jakich narobił w regionie Ksawery

Ochotnicy z Krzeszyc usuwają drzewo Fot. OSP KRTZZESZYCE Ochotnicy z Krzeszyc usuwają drzewo
reporterzy GL

Zniszczone budynki, powalone drzewa, jeszcze bardziej odkształcona kopuła katedralnej wieży. Straty na drogach: 300 tys. zł, w obiektach kultury – 80 tys. zł, służby zdrowia – 400 tys. zł. Podliczamy zniszczenia w powiecie gorzowskim.

Trwa liczenie strat po czwartkowych porywistych wiatrach. Straty w regionie marszałek Elżbieta Anna Polak oszacowała na 1 mln zł. Chodzi jednak „tylko” o majątek samorządu. Do tego trzeba doliczyć prywatny – np. w Gorzowie jeden tylko właściciel budynku oszacował je na 200 tys. zł. – Kolejne meldunki zaczną do nas spływać w najbliższych dniach – mówił nam Ryszard Stefaniak z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w magistracie. Straż pożarna przekazała miastu dwa zgłoszenia o zerwanych dachach i cztery o drzewach, które przewróciły się na budynki m.in. przy ul. Kazimierza Wielkiego, Parku 111 czy przy ul. Łokietka. Spore zniszczenia są też w parku Kopernika – widać je gołym okiem.

Po przejściu Ksawerego jeszcze bardziej odkształciła się spalona kopuła katedralnej wieży. Wczoraj odbyły się jej oględziny. W tym tygodniu ma zostać podjęta decyzja, co dalej z kopułą zrobić.

W powiecie gorzowskim ucierpiały 34 budynki mieszkalne. 27 osób już wystąpiło o odszkodowanie na 110 tys. zł. Jeśli chodzi o budynki gospodarcze, to zniszczeniu uległo 35 obiektów. Straty: 114 tys. zł. W Kostrzy uszkodzeniu uległ dach i rynny w SP2, na cmentarzu zniszczonych zostało osiem nagrobków. W Podjeninie uszkodzony został dach kościoła. Podobnie jest w Ulimiu. Dachy Ksawery uszkodził także m.in. w sali wiejskiej w Lubiszynie czy Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.

Powiat międzyrzecki

W Międzyrzeczu nie było prądu przez kilka godzin, jednak wiele gminnych miejscowości jeszcze wczoraj wciąż było odciętych od energii i wody. – Energetycy pracują dniem i nocą. Dziś podejmą próbę podłączenia Kurska, Gorzycy i Zamo¬stowa. Kolejne miejscowości, jak Pieski i Kalsko, muszą poczekać, aż uporamy się z przywróceniem prądu w Skokach i Kuźniku. Tam znajdują się przepompownie, na których działaniu bardzo nam zależy - mówił wczoraj burmistrz Międzyrzecza Remi¬giusz Lorenz.

W Skwierzynie i okolicach energię mają już wszyscy. – Uszkodzenia dachów liceum oraz internatu zostały już usunięte. Trwają prace nad zabezpieczeniem zniszczonego dachu kościoła św. Mikołaja – mówił burmistrz Lesław Hołownia.

– W Trzcielu czekaliśmy na prąd trzy dni. Większych strat za to nie było – mówił burmistrz Jarosław Kaczmarek.

Powiat strzelecko-drezdenecki

Przez 25 godzin od czwartkowego wieczoru nie było prądu (a przez to i wody) w Wełminie i Przyłęgu, a także Dankowie i Buszowie w gminie Strzelce Kraj. W sobotę jeszcze część Wełmina nie miała zasilania.

– Nikt jednak nie doznał obrażeń, nie było wielkich strat materialnych – podkreślał wczoraj burmistrz Strzelec Mateusz Feder.

W gminie Drezdenko strażacy cały weekend usuwali zwalone drzewa. Na kościele w Gościmiu brakowało dachówek. – Uszkodzeń budynków było niewiele. Z magazynu obrony cywilnej wydaliśmy dwie plandeki. Jedną do zabezpieczenia nieruchomości w Drezdenku, druga pojechała do Goszcza¬nowca – powiedział nam Sylwester Onichimowski z Urzędu Miasta w Drezdenku. Inspektor Hubert Kowalski z Dobiegniewa nie krył, że gmina miała szczęście. H Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał, nie było żadnych zniszczeń domów czy zabudowań. Owszem, kilka drzew na drogi spadło, ale w porównaniu do tego, co działo się w innych gminach, to u nas był spokój. Ręka boska czuwała – nie krył ulgi.

Powiat słubicki

W Słubicach prąd wczoraj był już wszędzie. Mimo szkód gmina nie stara się o odszkodowania. – Są bardziej poszkodowane i słabsze gminy, które potrzebują pomocy. Mieliśmy kłopoty z dostarczeniem wody, ale już daliśmy sobie radę – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

W Rzepinie i Cybince straty są jeszcze szacowane. – Powołane są komisje, które sprawdzają zgłoszenia mieszkańców – mówił nam wczoraj sekretarz Cybinki Sebastian Łukaszewicz. W Ośnie Lubuskim zginął 67-letni mężczyzna. W trakcie wichury wszedł na dach. Siła wiatru zwaliła go na betonową posadzkę. Zginął na miejscu. – On wszedł tam po to, żeby nikomu się nie stała krzywda. On się bardzo martwił, że blachy, które spadają z dachu, mogłyby kogoś zranić... – mówiła nam wczoraj Alicja Matwiejczuk, zrozpaczona córka ofiary.

W powiecie przewidziane są jeszcze przerwy w dostawie prądu: Górzyca – wtorek od 10.00 do 12.00, Czarnów – wtorek od 10.00 do 12.00, Owczary- czwartek od 9.00 do 12.00, Laski Lubuskie i Radów – środa od 11.00 do 16.00, Laski Lubuskie – piątek od 9.00 do 12.00, Ośno- poniedziałek 16 października od 12.00 do 17.00.

Powiat sulęciński

W Sulęcinie sytuacja po nawałnicy jest już opanowana. Prądu nie mają pojedyncze domostwa oddalone od centrum. Woda jest jeszcze dowożona beczkowozem do kolonii Glisno. – Chodzi bardziej o kwestię przepłukania rur – mówiła nam wczoraj wiceburmistrz Iwona Walczak. – Najpoważniejsze zgłoszenia to zerwany dach i uszkodzony budynek gospodarczy. Rolnicy zgłaszają też straty w uprawach – dodaje.

W Torzymiu nie ma wielkich strat, prąd i woda są prawie wszędzie. Na prąd czeka tylko kolonia Drzewce. Lubniewice szacują jeszcze szkody. – Prądu nie ma jeszcze na ul. Harcerskiej, ale Enea już działa i mamy nadzieję, że prąd szybko wróci. Są jednak jeszcze przewidywane przerwy w dostawie w Lubniewicach i Świerczowie – mówi Malwina Kuszkowska z urzędu miejskiego. Przerwy w dostawie Enea przewiduje w Lubniewicach dzisiaj od 8.00 do 15.00, w Świerczo¬wie od 8.00 do 14.00, w Lemie¬rzycach – w środę od 8.00 do 16.00, w Chartowie – środa od 8.00 do 16.00, w Głuchowie w czwartek od 8.00 do 16.00, w Grabnie PGR Rosławice – we wtorek 17 października od godz. 8.00 do 17.00.

reporterzy GL

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.