Trwa kampania profilaktyczno-edukacyjna „Servier - wyłącz raka”

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Hanka Sowińska

Trwa kampania profilaktyczno-edukacyjna „Servier - wyłącz raka”

Hanka Sowińska

Najczęściej wystarczy jedno badanie w ciągu całego życia. Korzyść z profilaktycznej kolonoskopii nie ma ceny. Może bowiem uratować życie.

- Mój ojciec zmarł na raka jelita grubego, kiedy nie miał jeszcze 50 lat. Dlatego w rodzinie na tę chorobę jesteśmy wyczuleni. I siostra i ja robimy kontrolne badania, bo jesteśmy w grupie ryzyka - mówi Krzysztof z Bydgoszczy.

Ci, którzy świadomie „uciekają” przed rakiem, ciągle pozostają w mniejszości. Nie kontrolujemy jelita grubego, bo się boimy (lęk przed kolonoskopią i diagnozą). Dowiodły tego badania prowadzone przez specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z 505 osób, które dostały zaproszenie, kolonoskopię zrobiło tylko 10 proc. Wśród adresatów było 65 osób , które w rodzinie miały jednego chorego na raka jelita grubego.

- Rak jelita grubego rzadko sprawia dolegliwości we wczesnej fazie rozwoju. Jeśli nie boli ani nie daje innych objawów, chory nie odczuwa niczego niepokojącego - tłumaczy dr Maria Janiak z GUM. - Charakter tego raka nie sprzyja wczesnej diagnozie tylko na podstawie obserwacji objawów. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku badania profilaktyczne (źródło: na zdrowie.pl).

Kolonoskopia profilaktyczna (badanie robimy za darmo) wykonywana jest na dwa sposoby - poprzez zaproszenia, które drogą pocztową trafiają do adresatów i zgłoszenia się pacjentów (ta ostatnia dostępna jest m.in. w bydgoskim „Bizielu”).

- Od stycznia wykonaliśmy 537 badań. U trzech osób rozpoznano raka jelita grubego. U 215 pacjentów wykryto polipy, w 204 przypadkach zostały one usunięte. U 8 osób pobrano wycinki z miejsc podejrzewanych o nacieki nowotworowe - informuje Kamila Wiecińska, rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Szpital może wykonać w tym roku 900 badań. Z kolei Zakład Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy (badania na zaproszenia) zrobi 1500 kolonoskopii.

- Dzięki temu programowi spadła śmiertelność. Leczenie wczesnej fazy raka jelita pozwala na przeprowadzenie operacji oszczędzających - mówi prof. Janusz Kowalewski, dyrektor CO.

Lekarze jak mantrę powtarzają: wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju zapewnia prawie stu- procentowe powodzenie w leczeniu. Kto może zgłosić się na badania w ramach programu: osoby w wieku od 50 do 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego; pacjenci między 40. a 65. rokiem życia, w przypadku, gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego.

- Dodatkowo konieczna jest kwalifikacja do programu przez lekarza, który wypełnia ankietę potwierdzającą skierowanie pacjenta do programu - informuje Wiecińska.

Z profilaktycznej kolonoskopii nie skorzystają osoby, u których: pojawiły się objawy mogące wskazywać na rozwój nowotworu (chudnięcie, niedokrwistość, obecność krwi w stolcu oraz pojawienie się - bez wyraźnego powodu - biegunki lub zaparcia stolca); rozpoznano zaawansowane choroby, głównie układu krążenia, oddechowego, moczowego i krwi; rozpoznano już chorobę jelita grubego lub wykonano u nich w ciągu ostatnich 10 lat badanie jelita grubego.

To, co Polskę negatywnie wyróżnia na tle innych państw Europy, to wysoka śmiertelność właśnie w raku jelita grubego. Z danych Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2014 r. zachorowało w regionie 631 mężczyzn, zmarło 382; wśród kobiet było 527 zachorowań, zgonów - 287.

Trwa ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna „Servier - wyłącz raka”. Jej ambasadorem został aktor Andrzej Zieliński, który powodów śmiertelnego żniwa nowotworu jelita grubego upatruje w pruderii Polaków.

- Niechęć do myślenia i dbania również o jelito grube wielu doprowadza do poważnych kłopotów, a nawet jest powodem przedwczesnej śmierci. Wszystko przez nieuzasadnione obawy i wstyd. A wystarczy wykonać tylko jedno badanie, żeby żyć - kolonoskopię - przekonuje.

Sam to badanie zrobił, gdy skończył 50 lat i rzucił palenie. Teraz namawia Polaków do profilaktycznej kolonoskopii.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.