Trasa Górna aż do A1! Nowa inwestycja za 100 milionów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Anna Odrowska

Trasa Górna aż do A1! Nowa inwestycja za 100 milionów

Anna Odrowska

O siedem kilometrów dłuższa ma być Trasa Górna. Inwestycja kosztować będzie prawie 100 milionów złotych. Możliwe, że prace rozpoczną się już w przyszłym roku.

Budowa przedłużenia Trasy Górna od ul. Rzgowskiej do autostrady A1 (do węzła Łódź Górna) to wspólna inwestycja Zarządu Inwestycji Miejskich oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Część miejska inwestycji zacznie się na wysokości ul. Rzgowskiej, a skończy się w miejscu, gdzie droga powiatowa 1164 E łączy się z ul. Kalinowskiego (będzie tutaj rondo). To około 5-kilometrowy odcinek, którego budowa kosztować będzie aż 80 milionów złotych.

- Wkład własny wyniesie ok. 14 milionów, gdyż otrzymać mamy 66 milionów dofinansowania. Na początku przyszłego roku złożymy wniosek, ale ma być on jedynie formalnością, gdyż niedawno dowiedzieliśmy się, że te pieniądze już na nas czekają - mówi Piotr Grabowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kolejny fragment (w śladzie drogi powiatowej), od ronda do węzła Łódź Górna autostrady A1, wybuduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Będzie miał 2,4 km długości i ma kosztować 16 milionów złotych, w tym 13 milionów 16 tys. zł dofinansowania.

- W tym roku zakładamy uzyskanie decyzji środowiskowej (pozyskuje ją miasto dla obu odcinków trasy) oraz zezwolenia na realizację. Dokumentacja techniczna powinna być gotowa w pierwszej połowie tego roku - twierdzi Marcin Nowicki z Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Droga będzie miała jezdnię o szerokości siedmiu metrów. Inwestycja zakłada też budowę chodników, ścieżki rowerowej, zatok autobusowych, oświetlenia, nowego mostu na Nerze, kanalizacji deszczowej.

Jak twierdzi ZDW, prace przy budowie odcinka poza granicami Łodzi ruszą jeszcze w 2018 roku, a zakończą się w 2019 r. Ostrożniejszy jest ZiM.

- Inwestycja musi być zrealizowana do 2020, ale pewnie stanie się to wcześniej. Nie mamy jednak jeszcze ostatecznego potwierdzenia co do miejskiego fragmentu - dodaje Grabowski.

Trasa Górna jest przedłużeniem al. Jana Pawła II. Od ul. Pabianickiej do ul. Rzgowskiej ma 4,5 km długości.

Anna Odrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.