Tramwaje w Łodzi jak żółwie, bo tory w rozsypce...

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Spychała
Krzysztof Spychała

Tramwaje w Łodzi jak żółwie, bo tory w rozsypce...

Krzysztof Spychała

Na wielu odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 10 - 20 km na godzinę Remontu wymaga blisko 30 km torówNajgorzej jest na ul. Wojska Polskiego.

Na wielu liniach tramwaje poruszają się niewiele szybciej od pieszego, a prześcignie je z powodzeniem niemal każdy rowerzysta. I to nie z powodu korków, lecz fatalnego stanu torów. „Jedynka”, „piątka” i „szóstka” z krańcówki przy ul. Strykowskiej mogą się rozpędzić do zawrotnej prędkości 20 km/h, ale wjechawszy w ul. Wojska Polskiego muszą zwolnić do 10 km, aż do ul. Chryzantem, a potem do ul. Spornej mogą jechać o pięć kilometrów szybciej. Od Spornej do Franciszkańskiej „gnają” znów 20 km na godz.

- To niejedyna trasa, na której musieliśmy wprowadzić ograniczenie prędkości - mówi Anna Mokwińska, kierownik sekcji torowej w Zakładzie Torów i Sieci MPK. - Podobnie jest na ulicy Aleksandrowskiej: od Chochoła do Szczecińskiej obowiązuje 10 km/h, a dalej - aż do Bielicowej - 20 km/h.

Jak żółwie pełzną tramwaje po ul. Kopernika, od Żeromskiego do Gdańskiej, i tą ostatnią ulicą na 200-metrowym odcinku od nr 77 do 65. Na Północnej/Ogrodowej, od Kilińskiego do Zachodniej, nie rozpędzą się więcej niż do 30 km/godz. Tak samo jest na Niższej i al. Śmigłego-Rydza (od krańcówki aż do Zbiorczej).

Ograniczenie wprowadzono również na Zielonej, od Zachodniej do Żeligowskiego, czy na Konstantynowskiej odKrze-mienieckiej do Brusa (20 km/h).

W sumie, ze względu na zły stan techniczny torowisk, tramwaje muszą zwalniać na około 30 kilometrach tras, co oznacza, że tyle właśnie torów wymaga jak najszybciej gruntownego remontu.

Tymczasem na ten rok Zarząd Dróg i Transportu zaplanował tylko kontynuację remontu na ul. Dąbrowskiego, związanego z przebudową skrzyżowania tej ulicy z al. Śmigłego-Rydza, oraz prace na ulicach Kopernika i Gdańskiej. Ciąg Niższa - Śmigłego-Rydza ma zostać wyremontowany w ramach programu „Tramwaj dla Łodzi” (przewiduje m.in. budowę torów na ul. Dąbrowskiego), ale nie wiadomo kiedy. Powstają też plany remontowe dla ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej, z tym że na ich realizację nie ma na razie funduszy...

Krzysztof Spychała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.