Tradycyjnie i nowocześnie, czyli „Czartoryscy” w nowej odsłonie

Czytaj dalej
Fot. Mat Pras
Aleksandra Suława

Tradycyjnie i nowocześnie, czyli „Czartoryscy” w nowej odsłonie

Aleksandra Suława

Muzeum. Zaprojektowali MICET i Hydropolis, a teraz stworzą nową przestrzeń dla Damy z gronostajem. Firma ART FM zwyciężyła w konkursie na aranżację Pałacu Czartoryskich.

Do ogłoszonego w marcu konkursu na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich, zgłosiły się 24 zespoły. Ich prace oceniał sąd konkursowy, w którego skład weszli m.in. prof. Adam Brincken z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dr hab. Łukasz Gaweł reperezentujący Muzeum Narodowe w Krakowie oraz dr inż. arch. Jan Janczykowski - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Choć ART FM doświadczenie ma duże (oprócz Hydropolis i MICETU zaprojektowali też m.in. ekspozycję w podziemiach Rynku Głównego), aranżacja wnętrza Pałacu Czartoryskich była dla nich nie lada wyzwaniem. W 24 pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze należało rozmieścić 1100 obiektów: obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafiki oraz rękopisów i starodruków. - Trudno było rozsądzić, które z nich są najistotniejsze - mówi prezes firmy, Mieczysław Bielawski. - Wyzwaniem było też zbudowanie odpowiedniej relacji między tradycją, a nowoczesnością i uniknięcie pokusy nadmiernego korzystania z multimediów.

W efekcie otrzymaliśmy ekspozycję, która nie odbiega znacząco od tego, co w pałacu można było oglądać dotychczas - zachowane zostaną m.in. charakterystyczne dla Czartoryskich ciemne kolory ścian oraz szklane gabloty chroniące eksponaty. To celowe działanie projektantów, którym zależało na „zachowaniu tradycyjnego charakteru muzeum” oraz „uwspółcześnieniu wystawy w jak najmniej inwazyjny sposób”.

Te nieinwazyjne ingerencje to m.in. wykorzystanie interaktywnych kryształów jako podpisów pod eksponatami oraz stworzenie aplikacji uzupełniającej wystawę. Tradycja zaś - szklane gabloty oraz dębowy parkiet nawiązujący do historycznego wyposażenia budynku. Całość, jak mówią projektanci, ma sprawiać, że zwiedzający po wejściu do muzeum poczuje się jak „w świątyni sztuki”. Muzeum zyska też nowoczesną kawiarnię i księgarnię.

„Jury zdaje sobie sprawę z trudności, przed jakimi postawiony będzie projektant, jednak wyraża przekonanie, że walory nagrodzonej pracy, a także zaprezentowany w niej wysoki poziom warsztatowy gwarantują osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu” - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego. - „Mamy nadzieję, że odnowione muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie”. Trzecie miejsce jury przyznało projektowi przygotowanemu przez Marka Mikulskiego, Macieja Małachowicza i Macieja Mikulskiego. Drugie zaś zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini.

Kiedy zwiedzający wejdą do nowych Czartoryskich? - Z moje doświadczenia wynika, że realizacja takich projektów to minimum rok - mówi Bielawski i zaznacza, że 12 miesięcy to bardzo optymistyczny szacunek. Na razie finałowe projekty można oglądać od 18 sierpnia do 15 września w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.