To jej program zaprowadził LM na Księżyc

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
prof. Ryszard Tadeusiewicz

To jej program zaprowadził LM na Księżyc

prof. Ryszard Tadeusiewicz

W piątek przypada rocznica jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii ludzkości: pierwszego lądowania i pobytu ludzi na innym niż Ziemia ciele niebieskim. 20 lipca 1969 roku na powierzchni Księżyca wylądował lądownik LM (Lunar Module) wyprawy Apollo 11 i dwóch astronautów wykonało pierwszy w historii spacer po powierzchni Księżyca. Nie o nich jednak chcę dziś mówić, tylko o jednej z wielu osób, bez których wiedzy i pracy nie powiódłby się ten „mały krok człowieka będący wielkim skokiem ludzkości” (cytat słynnego zdania wypowiedzianego w chwili stawiania stopy na Księżycu przez pierwszego astronautę).

Osobą tą była Margaret Hamilton, programistka z MIT, która napisała program dla komputera sterującego lotem LM. Program ten był - jak na owe czasy - ogromnie złożony. W internecie można znaleźć zdjęcia, na których młodziutka Margaret stoi obok wyższego od niej stosu wydruków. Owe wydruki zawierały tak zwane listingi programu, który sterował pracą komputera wyprawy Apollo 11.

Listing zawierał linia po linii, wiersz po wierszu, zapis wszystkich komend, które musiał wykonać komputer w określonej sytuacji.

Margaret miała obsesję na punkcie błędów. Stale się ich spodziewała i wiedziała, jak z nimi walczyć. W NASA początkowo nie doceniano tego. Ale gdy podczas historycznego pierwszego lądowania na Księżycu tuż przed dotknięciem gruntu komputer zgłosił błąd i wydawało się, że wszystko jest stracone - to właśnie Margaret Hamilton zresetowała zdalnie z Ziemi jego przepełnioną danymi pamięć i uratowała misję!

W 2003 roku Margaret otrzymała Nagrodę za Wybitny Czyn w Przestrzeni Kosmicznej. Zatem przy okazji kolejnej rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Księżycu my także pamiętajmy o kobiecie, która stworzyła program, bez którego by ich tam nie było!

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.