Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

To będzie nowość w ofercie Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

To będzie nowość w ofercie Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Nowy kierunek studiów proponuje połączenie nauk medycznych i technicznych. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe, bo coraz większą wagę przykładamy się do jakości życia.

Daje ogromne pole do popisu dla naukowców, otwiera wielkie możliwości przed dynamicznie rozwijającą się medycyną. Inżynieria biomedyczna — to wspólna oferta Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, które proponują połączenie nauk medycznych i technicznych. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe, bo coraz większą wagę przykładamy się do jakości życia.

Siła napędowa współczesnej medycyny. Dziedzina, która łączy w sobie osiągnięcia techniki i wiedzę medyczną na temat człowieka proponując innowacyjne rozwiązania. Inżynieria biomedyczna wszystkie swoje działania koncentruje na człowieku. To w praktyce przede wszystkim udoskonalanie produkcji, obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, a także konstrukcja sztucznych narządów.

Wszelkie innowacje w medycynie mogą przynosić ulgę w cierpieniu, skracać czas rekonwalescencji, czy też najzwyczajniej poprawiać komfort życia pacjenta. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy w tym temacie jest projektowanie endoprotez i implantów. A tu coraz większe pole do popisu ma druk 3D.

Wydruki 3D w formie implantów stosowane są coraz częściej podczas operacji w różnych ośrodkach medycznych, również w Polsce. Wszystko dlatego, że nowoczesna technologia stwarza możliwości zaprojektowania idealnie dopasowanego implantu, który ma stanowić substytut dla kości pacjenta. A tu potrzebna jest precyzja i wysoka wytrzymałość wydrukowanych elementów.

Medycyna korzysta z roku na rok w coraz większym stopniu z implantów 3D. Powstają nie tylko endoprotezy biodra, ale też implanty zębów, protezy kończyn, a nawet skomplikowane fragmenty twarzy czy innych elementów ciała człowieka, które pozwalają lekarzom na przeprowadzenie skomplikowanych operacji. By powstawały coraz bardziej precyzyjne implanty, potrzebne są innowacyjne materiały, które zapewniają lepszą przyswajalność przez organizm.

Inżynieria biomedyczna to atrakcyjna perspektywa na zawodową przyszłość. Kierunek dla pasjonatów biologii z silnym zacięciem technicznym. Po jego ukończeniu specjaliści bez trudu radzą sobie z produkcją i obsługą sprzętu medycznego, który każdego roku pomaga w leczeniu setek tysięcy ludzi. Już w październiku nowy kierunek znajdzie się w ofercie Politechniki Świętokrzyskiej i UJK.

Studenci będą mieli do wyboru dwie ścieżki kształcenia. Ci bardziej zainteresowani częścią protetyczną i techniczną będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w obrębie politechniki. A studenci bardziej nastawieni na medycynę będą mogli mieć więcej zajęć medycznych. Obie uczelnie mają dwa zasadnicze atuty – kadrę oraz bazę laboratoryjną. Wszystkie laboratoria wyposażone są w najnowocześniejszą aparaturę.

Specjalistów w zakresie serwisu urządzeń medycznych potrzebuje niemal każdy większy szpital i placówka ochrony zdrowia. Inżynier biomedyczny, bazując na swojej wiedzy, może szukać pracy też w branżach materiałowej, elektronicznej lub informatycznej, które realizują projekty dla szeroko pojętej medycyny.

Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.