Tkanka, która pełni rolę amortyzatora

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak

Tkanka, która pełni rolę amortyzatora

Liliana Bogusiak

Uszkodzona chrząstka to bolesne i uciążliwe schorzenie.

Zwyrodnienia u osób starszych spowodowane są procesem starzenia się organizmu, eksploatacją stawów, osłabieniem mięśni i gęstości kości. Do uszkodzeń dochodzi także u osób młodych (kontuzje sportowe, sumowanie się mikrourazów i przeciążeń, otyłość) .

Tkanka chrzęstna to rodzaj tkanki łącznej podporowej, której zadaniem jest amortyzacja i wsparcie dla tkanek tworzących układ ruchu i stanowiących naszą “konstrukcję”. Zbudowana jest z komórek otoczonych torebką włókien kolagenowych, rozmieszczonych w istocie międzykomórkowej. W tych przestrzeniach znajduje się substancja tworząca tzw. maź stawową. Odżywcze składniki obecne w tym żelu umożliwiają regenerację komórek tkanki chrzęstnej.

Funkcją chrząstki jest podpora tkanek (to pewien rodzaj poduszki , który odciąża stawy rozkładając nacisk, jaki podczas codziennych czynności wywierany jest na układ ruchu). Dzięki temu, że pokrywa ona powierzchnie kości tworzących staw (przypomina smar, który zapobiega zacieraniu się łożysk ruchomych części maszyn) , zapobiega ścieraniu się kości i stanowi amortyzacyję podczas ruchu. Choroba prowadząca do wyniszczenia tkanki nazywana jest chondromalacją.

Liliana Bogusiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.