Teatr Pinokio będzie miał nową siedzibę

Czytaj dalej
Krzysztof Spychała

Teatr Pinokio będzie miał nową siedzibę

Krzysztof Spychała

Trzy lata temu pisaliśmy, że Teatr Pinokio będzie się musiał wyprowadzić z dotychczasowej siedziby przy ul. Kopernika, bo budynek odzyskali dawni właściciele.

Również trzy lata temu mowa była o przenosinach do dawnej tkalni Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77. Teraz miasto wreszcie ogłosiło przetarg, przygotowało wstępną koncepcję w ramach unijnego projektu, ale wykonawca będzie miał sporo swobody, bo cały obiekt, wraz z adaptacją fabryki, ma powstać w systemie „zaprojektuj i buduj”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 35 mln zł. Termin zakończenia prac - 2020 rok.

- Budynek i obszar wokół niego będą dedykowane dzieciom. Bo oprócz teatru znajdzie się tam miejsce na rozmaite zajęcia artystyczne, ruchowe, taneczne czy muzyczne - mówiła wczoraj prezydent Hanna Zdanowska

- Fabryka Schmiedera powstała w 1878 roku - dodaje Natalia Olszewska z Wydziału Zarządzania Projektami. - W hali szedowej (z charakterystycznym dachem, zwieńczonym jakby zębami piły - przyp. red.), którą chcemy zachować, znajdzie się widownia teatru. Będzie to pierwsza w Polsce adaptacja tego typu hali do takiej funkcji. Od strony ul. Sienkiewicza dobudowany zostanie obiekt do obsługi sceny. Chcemy również, by przestrzeń wokół budynków była otwarta, by teatr mógł wyjść ze swoimi działaniami na zewnątrz. Dużym atutem tej fabryki jest to, że choć znajduje się samym centrum, nie przylega do żadnych innych budynków; chcemy to wykorzystać.

Teren, na którym stoi Wigencja, graniczy z OFF Piotrkowska, więc po remoncie będzie z nią połączony, tworząc swego rodzaju woonerf.

Krzysztof Spychała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.