Tam gdzie białe domki przeglądają się w niebieskim morzu

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak

Tam gdzie białe domki przeglądają się w niebieskim morzu

Liliana Bogusiak

Najbardziej znane widoki z greckich pocztówek to te, które utrwalono na Santorini. Wyspa w kształcie półksiężyca jest największa w Archipelagu Cyklad, położonym na Morzu Jońskim w połowie drogi pomiędzy Atenami, a wyspą Kretą.

Każdy element charakterystycznych domów ma swoje uzasadnienie. Biały kolor odbija słońce, niebieskie okiennice mają odstraszać owady, a okrągłe kopuły zabezpieczać domy na wypadek trzęsienia ziemi. Po ogromnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę w 1 956 roku, przetrwały tylko cerkwie z okrągłymi sklepieniami. Od tego czasu chociaż jedno pomieszczenie w każdym budynku powinno takie mieć.

Na niewielkiej wyspie jest blisko 50 producentów złotej biżuterii, a sprzedawana jest m.in. w sklepach przy tzw. złotej ulicy w Firze na północy wyspy. Motywem wiodącym w biżuterii jest talizman w kształcie oka w odcieniach koloru niebieskiego. Ma on odstraszać złe moce. Aż 90 proc. Greków wierzy w rzucanie uroków. Ma je rzucać właśnie „niebieskie oko”, takie jakie mają obcy (po grecku znaczy to kseno i stąd słowo ksenofobia), bo miejscowi oczy mają brązowe.

Urok zdejmuje się odmawiając modlitwę do Matki Boskiej, wlewając oliwę do wody, którą następnie wylewa się w daleko od domu, tak aby nikt w nią nie wdepnął, lub dzwoniąc do specjalisty, ktory odczynia uroki przez telefon.

Wspomniana Fira to także obrazek znany z pocztówek - osiołki i muły wchodzące po 603 stopniach wiodących z portu do starej części miasta, w której znajduje się m.in. kościół katolicki pod wezwaniem Jana Chrzciciela. To również setki domków wciśniętych w skały, wąskie uliczki ze sklepikami i restauracjami.

W okolicy portu zaś znajdują się fragmenty średniowiecznej twierdzy oraz stacja kolejki, którą można wjechać na położoną na szczycie wzgórza starą część miasta.

Liliana Bogusiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.