Tak! Zielona Góra sprzyja młodym artystom

Czytaj dalej
Fot. Facebook/ Las Melinas
Aleksandra Korn

Tak! Zielona Góra sprzyja młodym artystom

Aleksandra Korn

Rozmowa z Cezarym Bednarczykiem, zielonogórskim malarzem oraz perkusistą kultowego zespołu Las Melinas, dla którego sztuka jest największą pasją...

Czy Zielona Góra sprzyja środowisku artystycznemu?
Myślę, że w Zielonej Górze dzieje się coraz więcej dobrego. Czego ostatnim przykładem może być jedna z moich ostatnich wystaw. Widać chęć współpracy pomiędzy Wydziałem Artystycznym a Galerią Pro Arte, a to dla młodych twórców jest bardzo motywujące. Dodatkowym atutem jest geograficzne położenie Zielonej Góry na szlaku Berlin – Warszawa, ale to chyba oczywiste jak fakt istnienia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Takie położenie stwarza możliwość partycypowania w większych wydarzeniach artystycznych, ale z drugiej strony pozwala zachować pewien dystans, bardzo istotny dla wszelkich świeżych twórczych dokonań.

Czy opowiesz nam o swojej ostatniej wystawie?
Ostatnia moja wystawa odbyła się 17 czerwca w zielonogórskiej Galerii Pro Arte. Razem z Liwią Litecką prezentowaliśmy portrety. Portrety obok pejzaży są w kręgu moich najbliższych malarskich zainteresowań. Na wystawie zaprezentowałem mój zeszłoroczny cykl dyplomowy pt. „Szkice do portretu”. Jest to zestaw około 50 monochromatycznych przedstawień, balansujących pomiędzy tożsamością a jej brakiem, o jednakowym formacie 50 na 40 cm. Prócz nich pokazałem również kilka najnowszych prac, w których powracam do koloru. Wernisaż cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgromadził wielu zacnych gości. Cieszę się, że Galeria Pro Arte, programowo związana ze środowiskiem ZPAP, otwiera się na młodych artystów.

Jesteś perkusistą w zespole Las Melinas. Opowiedz nam o tej grupie.
Las Melinas, to grupa około dziesięciu muzyków, w której najbardziej charakterystyczna jest chyba sekcja dęta. Gramy mieszankę muzyki ska, swing i rock’n’roll. Taka mieszanka potrafi zgromadzić publiczność zarówno w małej knajpie, gdzie znajdą się fani gatunku, jak i na miejskim festynie, gdzie wszyscy będą się po prostu dobrze bawić.

Kiedy można spodziewać się Waszych najbliższych koncertów?
Wakacje to przeważnie czas festiwali i tak najbliższy nasz występ odbędzie się w Trzcielu. Tam, w gronie wielu ciekawych zespołów, zagramy na czwartej edycji Hey Ho! Ramona Festiwal. Impreza odbędzie się w dniach 22-24 lipca. Prócz tego w sierpniu zagramy jeszcze na Trinationales Skafestival w Goerlitz, w którym zawsze dobrze nam się gra.

Jakie miejsca na kulturowej mapie Zielonej Góry poleciłbyś turystom odwiedzającym nasze miasto?
W Zielonej Górze jest wiele miejsc godnych polecenia. Oprócz bardzo oczywistych punktów, sztandarowych miejsc, które trzeba zobaczyć, jak np. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria BWA, Galeria Pro Arte, Fundacja Salony, nie wspominając o Lubuskim Teatrze, czy Filharmonii, gorąco poleciłbym wszystkim... zieleń naszego miasta! Ona również jest naszą wizytówką!

Reggae, swing, rock’n’roll

Zespół Las Melinas został założony w 2005 r. przez klawiszowca, Grzegorza Maciejaka.
W skład bandu wchodzą:

Koncerty zespołu zrzeszają kręgi miłośników muzyki w stylu ska, reggae, swing i rock and roll.

Aleksandra Korn

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.