Szukają bezdomnych z kamerą termowizyjną

Czytaj dalej
Fot. Straż miejska
Edward Mazurkow

Szukają bezdomnych z kamerą termowizyjną

Edward Mazurkow

W br. mieszkańcy telefonowali do dyżurnego straży miejskiej z prośbą o interwencję aż 53100 razy! Ponad 3100 zgłoszeń dotyczyło bezdomnych śpiących na klatkach schodowych, strychach, w piwnicach i pergolach.

Do izby wytrzeźwień strażnicy miejscy odwieźli 4361 osób (około 70 proc. z nich to bezdomni). 13282 interwencje były związane z zakłócaniem porządku, 1506 - z piciem alkoholu w miejscu publicznym. Prawie 500 bezdomnych odwieziono do schronisk i noclegowni. Drugie tyle oddano pod opiekę pogotowia ratunkowego. 243 osobami zajęła się policja.

Strażnicy miejscy wyposażeni w kamerę termowizyjną przystąpili wczoraj do pierwszej tej jesieni akcji mającej na celu udzielenie pomocy osobom bezdomnym, koczujących w niezamieszkanych kamienicach, na klatkach schodowych, strychach, w piwnicach i innych tego typu obiektach. Funkcjonariusze znaleźli trzech wychłodzonych mężczyzn.

- Jeden z nich spał na klatce schodowej kamienicy przy ul. Północnej, drugi w kamienicach przy ul. Krośnieńskiej, a trzeci w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej - informuje Marek Marusik ze straży miejskiej.

Męczyźni zostali odwiezieni do schroniska dla bezdomnych przy ul. Szczytowej. Noc spędzili już w ciepłym pomieszczeniu.

Strażnicy Jacek Dłużniewski i Marcin Kaczmarek, którzy na patrol wybrali się z kamerą termowizyjną, mówią, że przy pomocy tego urządzenia szybko można przeszukać nawet rozległy teren. Kamera wykryje bowiem człowieka nawet z odległości 20 metrów. Na jej ekranie pojawia się wtedy wyświetlony na czerwono zarys sylwetki. Obraz można zachować w pamięci kamery. Straż miejska posiada tylko jedno takie urządzenie. Kosztuje 15,5 tys. zł.

Minionej nocy miało być w Łodzi pięć stopni mrozu. Kolejne mogą być jeszcze chłodniejsze. Marek Marusik mówi, że w najbliższych dniach do przeszukiwania opuszczonych budynków i innych miejsc, gdzie gromadzą się osoby preferujące koczowniczy tryb życia, zostaną skierowane patrole straży miejskiej wspierane przez strażaków ochotników z psami przeszkolonymi do poszukiwania ludzi, z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego z Jędrzejowa.

Straż miejska, po konsultacji z policją, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi służbami, kończy opracowywanie listy miejsc, w których gromadzą się bezdomni. One w pierwszej kolejności będą odwiedzane przez funkcjonariuszy. Na tej liście są m.in. pustostany przy ulicach Zgierskiej, Łagiewnickiej, Młynarskiej.

Edward Mazurkow

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.