Karolina Brózda

Szpital ciągle się rozwija

Szpital ciągle  się rozwija
Karolina Brózda

W brzezińskim Szpitalu Specjalistycznym otwarto pracownię leku cytostatycznego, w której będą wykonywane medykamenty dla pacjentów leczonych onkologicznie.

Plan powstania pracowni był gotowy kilka lat wcześniej, jednak dopiero teraz udało się wprowadzić go w życie. Został zrealizowany w niespełna pół roku.

Pracownia jest częścią szpitalnej apteki. Na pełnych obrotach zacznie pracować od połowy kwietnia. Na podstawie recept dla każdego pacjenta będą przygotowywane indywidualne dawki leków, tzw. wlewów.

- Wykonamy je według najlepszych standardów farmacji ekologicznej - mówi Magdalena Stasiak, kierownik apteki brzezińskiego szpitala. - Do tej pory leki te były przygotowywane w Tomaszowie Mazowieckim. W początkowym okresie w pracowni zatrudnienie znajdą trzy osoby, a od lipca kolejne. Pracownia leku cytosta-tycznego będzie produkować preparaty na razie na własne potrzeby, ale myślimy o rozszerzeniu działalności dla innych szpitali. Dzięki uruchomieniu pracowni zwiększy się liczba pacjentów w oddziale dziennej chemioterapii.

Specjaliści przygotowujący leki będą pracować w odzieży ochronnej (kombinezonach, maskach i rękawicach), która zabezpieczy organizm przedprzenikaniem cytostatyków. Po dwóch godzinach każdy będzie miał obowiązkową przerwę w pracy.

- Ten odpoczynek ważny jest także z uwagi na skupienie, jakie musi być zachowane podczas produkcji leków - dodaje Magdalena Stasiak.

- Stworzenie pracowni to duży krok w kierunku pacjentów - uważa Edmund Kotecki, starosta brzeziński. - To ważne wydarzenie w 130-letniej historii szpitala powiatowego w Brzezinach. Szpital po uruchomieniu pakietu onkologicznego ma też własną pracownię leku, co oznacza niezależność i możliwość podawania chemii także w soboty. Dzięki temu leczona będzie większa liczba pacjentów.

Karolina Brózda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.