Świetny koncert młodych muzyków z okazji rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
habe, mk

Świetny koncert młodych muzyków z okazji rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

habe, mk

Niemal pełna sala widzów, burza oklasków po każdym utworze. W sobotę, 27 maja, w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze. Był to koncert w rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.

To był koncert z okazji 57. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Nic więc dziwnego, że młodzi muzycy i śpiewacy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze pokazali się wyłącznie w utworach polskich kompozytorów.

Co zagrali? Można było posłuchać m.in. następujących utworów " Piękna nasza Polska cała", "Żeby Polska była Polską", " W Zielonej Górze". A także poloneza z filmu "Pan Tadeusz" czy tańców góralskich z opery "Halka".

- Obecność na takim koncercie poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim uważałam za obowiązkowy - powiedziała nam Maria Jędrasiak z Zielonej Góry. - Pamiętam ten dzień, byłam w domu na urlopie dziekańskim. Rodzice mieszkali na Placu Słowiańskim, więc bardzo blisko. Bezpośredni nie brałam udziału w zamieszkach, ale słyszałam krzyki i czułam gaz. Wieczorem, idąc do pracy na ul. Reja, bardzo się bałam.

Antoni Helijasz pojawił się na koncercie, bo występowała w nim jego wnuczka. - Nie mieszkałem jeszcze wtedy w Zielonej Górze, ale znam historię miasta, wiem o Wydarzeniach. Ludzie zbuntowali się przeciwko władzy, bo nie chcieli, by odebrała im Dom Katolicki - powiedział.

To, co dzieje się w ostatnich dniach w związku z rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich, za bardzo sensowne uznała Małgorzata Kuncewicz. - Jestem tu, bo gra moje dziecko. Ale cieszę się, że ciągle coś dzieje się, by upamiętnić tamte dni. To dobre dla młodzieży. Z ciekawością obejrzę też film, który wyprodukowała "Gazeta Lubuska" - przyznała.

Dodajmy więc przy okazji, że jego premiera odbędzie się w niedzielę, 28 maja, w kinie. Będzie to spektakl zamknięty, na zaproszenia. Ale już poniedziałek, 29 maja, od godziny 10.00 będzie można obejrzeć film na stronie internetowej "Gazety Lubuskiej".

Podkreślmy, że w sobotnim koncercie w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpili: Orkiestra Smyczkowa PSM I stopnia, Orkiestra Symfoniczna PSM II stopnia, chóry PSM - I st. Gama i II st. - Kamerton.

Relacje świadków, zdjęcia nie tylko archiwalne, filmy, kadry z kręcenia filmu dokumentalnego, którego producentem jest „GL”, informacje o spotkaniach komitetu organizacyjnego uroczystości rocznicowych - wszystko to można znaleźć na: Wydarzenia Zielonogórskie 1960

Zobacz fragment filmu: Nakręciliśmy film o Wydarzeniach Zielonogórskich

habe, mk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.