Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Święta - czas ucztowania czy marnowania jedzenia?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Piotr Kallalas

Święta - czas ucztowania czy marnowania jedzenia?

Piotr Kallalas

Kiedy świąteczni goście rozjeżdżają się do swoich domów, bardzo szybko okazuje się, że gospodarz zostaje z ciągle suto zastawionym stołem. Warto wtedy pomyśleć o przekazaniu żywności.

Szacuje się, że mieszkańcy Unii Europejskiej marnują nawet 88 mln ton jedzenia rocznie, a to z kolei oznacza, że każdy Europejczyk w ciągu 12 miesięcy wyrzuca ok. 173 kilogramów żywności.

I, niestety, nasz kraj znajduje się w czołówce tego niechlubnego zestawienia. Polak marnuje średnio 247 kg jedzenia rocznie - a to zdecydowanie zawyża średnią. Żywność jest marnowana niemal na każdym etapie, zarówno podczas produkcji, handlu, a potem w domach. Cały czas wielkim problemem pozostają też ogromne ilości żywności, które są wyrzucane przez markety i sklepy spożywcze.

Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku problem z marnowaniem jedzenia zdecydowanie się nasila. Gdy goście rozjadą się do domów, my zostajemy z wielkimi zapasami potraw i świątecznych smakołyków. Przetworzone dania często nie nadają się do spożycia już po paru dniach, więc zanim do tego dojdzie, warto wykazać się refleksem i poszukać organizacji, które gromadzą żywność i następnie przekazują ją potrzebującym.

W Trójmieście znajdziemy co najmniej kilka placówek, gotowych na przyjęcie produktów żywnościowych zarówno w święta, jak i przez resztę roku. W Gdyni funkcjonuje filia Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego zajmującego się pomocą osobom bezdomnym.

- Około 20 osób już odwiedziło nasze schronisko. Mieszkańcy przynoszą produkty, które są zdatne do spożycia. Zazwyczaj są to ciasta, które zostały z wigilijnego stołu, albo potrawy np. ryba po grecku. Oczywiście zachęcamy do wsparcia przez cały rok, jednak w tym okresie obserwujemy wzmożoną aktywność. W akcji uczestniczymy już drugi rok i widzimy, że się sprawdza - mówi Adam Kociński z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego z Gdyni, prowadzącego schronisko dla osób bezdomnych. Przebywa tam obecnie ponad 50 podopiecznych.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Kallalas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.