Strajk na Śląsku: Sesja sejmiku woj. śląskiego ws. górnictwa. Jest uchwała! [RELACJA LIVE]

Czytaj dalej
MIW

Strajk na Śląsku: Sesja sejmiku woj. śląskiego ws. górnictwa. Jest uchwała! [RELACJA LIVE]

MIW

Strajk na Śląsku: specjalna sesja sejmiku województwa śląskiego w sprawie górnictwa. W sesji brało wzięło 43 radnych województwa śląskiego. Sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie kopalń. To zupełnie nowe stanowisko wypracowane przez wszystkie kluby.

GODZ. 20:05:

Po ponad dwóch godzinach przerwy sejmik wreszcie jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie kopalń. To zupełnie nowe stanowisko wypracowane przez wszystkie kluby. "Reforma górnictwa musi być działaniem przemyślanym i nie może się odbywać bez konsultacji" - czytamy w uchwale. Nie godzimy się z faktem całkowitego pominięcia samorządu województwa przy podejmowaniu strategicznych decyzji" - piszą radni. "Zaproponowane zmiany budzą uzasadniony sprzeciw" - oświadczają.

GODZ. 15:20:

Grażyna Dziedzic (prezydent Rudy Śląskiej):

My prezydenci mówimy jednym głosem z pracownikami śląskich kopalń. Nie jest dopuszczalne, by prezydenci dowiadywali się o likwidacji kopalń z mediów. Można było zapobiec tym protestom przeprowadzając proces restrukturyzacji w inny sposób. My też uważamy, że powinne nastąpić zmiany w górnictwie.

Oczekiwaliśmy jednak dokumentu dla górnictwaa, a nie dla jednej spółki. Ten program nie zawiera żadnych dokładnych danych. Nie możemy przygotować żadnych programów osłonowych, bo my nawet nie wiemy jakie osoby i w jakich zawodach zostaną zwolnione. Nie dopuszczanie do rozmów prezydentów, którzy potem będą ponosić koszty zmian jest niepoważne.

Zabolało nas, że w tym planie rządowym przeciwstawiono nas całej Polsce.

Od dawna mówiliśmy o tym, że w górnictwie jest za dużo podatków. Górnictwo może być dochodowe.

Będę wspierała górników i protest dopóki nie będziemy poważnie traktowani.

GODZ. 14:40:

Poseł Jan Rzymełka (PO):

Pomstowanie nic nie da. Praw ekonomii nie da się przysypać sloganami ze Śląska. Nie można narzucić sprzedawania drogiego węgla, podobnie jak zablokować napływu, a stawianie wyższych oczekiwań odnośnie restrukturyzacji jest negatywnie postrzegane przez Polskę. Dziś cena węgla w ARA wynosi poniżej 60 dolarów za tonę, gdy mówiono że nie będzie procesów restrukturyzacyjnych wynosiła ok. 120 dolarów. Co da strajk generalny? To nie uratuje miejsc pracy. Nie okłamujmy tych ludzi, że tak może być dalej. W prywatnych kopalniach górnicy zgodzili się na rezygnację z pewnych świadczeń.

GODZ. 14:28:

Wójcik Michał (radny Solidarnej Polski):

To, że nie ma tu nikogo z rządu, to dla nas policzek. To skandal, że my musimy prosić o to, by znaleźć się w zespole, który będzie dla nas przygotowywał program. Nie chcemy takiej reformy jak za rządów Margaret Thatcher. Przypominam też, że ponad 7 miliardów z podatków z górnictwa wpływa do budżetu państwa.

GODZ. 14:10:

Jarosław Makowski (radny PO):

Śląsk i węgiel to polska racja stanu. Sposób ogłoszenia negocjacji ze stroną powinien powodować nasze oburzenie. Obecna sytuacja jest nie do utrzymania. Potrzebujemy mądrego kompromisu. Dziś powinniśmy apelować do rządu, byśmy zostali włączeni w te negocjacje i by pakiet, który jest przygotowany pokrył ewentualne straty, jakie będą w ramach restrukturyzacji.

GODZ. 13:58:

Adam Gawęda (PIS):

Górnictwo przyniosło wpływy do budżetu państwa. Ten sektor ponosi ciężary na poziomie ok. 7 miliardów złotych rocznie. KW z własnych środków spłaciła 1,7 miliarda zobowiązań przyjętych po byłych spółkach węglowych. Wszędzie do energii się dopłaca. Dopłacamy do wszystkich rodzajów energii – z biomasy, energii odnawialnej - a nie dopłacamy do węgla. Spółkom górniczym potrzebne są mniejsze obciążenia. Gdy spadają ceny na rynkach takie działania powinne być wsparciem dla nich. Jeśli do roku 2025 nie zdążymy z budową elektrowni jądrowej, a tak się na pewno stanie, i zacznie brakować węgla, to czy wtedy węgiel rosyjski będzie taki tani? Górnictwu potrzebny jest plan naprawczy a nie plan likwidacyjny. Powinniśmy brać przykład z Niemiec, gdzie program wygaszanie rozłożony na wiele lat. Nawet dziś rząd niemiecki subwencjonuje górnictwo chroniąc swoje interesy przez Komisją Europejską.

GODZ. 13:41:

Michał Sobel (wiceprezes KW):

KW w takim kształcie wyczerpała możliwości dalszego działania. Stąd konieczność wprowadzenia planu naprawczego. To wynika z realiów rynku. Od dwóch lat ceny węgla coraz niższe, a w ciągu ostatnich 3 tygodni spadek o 30 procent. Tych spadków już nikt nie kontroluje. W przypadku braku realizacji planu naprawczego z końcem stycznia, czy początkiem lutego stracimy płynność finansową. Obecnie mamy zobowiązania na kwotę 4,2 miliarda złotych.

GODZ. 13:20:

Rozpoczęła się specjalna sesja sejmiku województwa śląskiego w sprawie górnictwa. W sesji bierze udział 43 radnych województwa śląskiego. Jest marszałek Wojciech Saluga, wojewoda Piotr Litwa, senator Izabela Kloc, wiceprezesi KW Piotr Rykala i Michał Sobel, prezydenci miasta: Grażyna Dziedzic (Ruda Śląska), Damian Bartyla (Bytom), Katarzyna Dziuba (wiceprezydent Zabrza).

Grzegorz Wolnik (przewodniczący sejmiku):

Mamy wszyscy pewien niedosyt jeśli idzie o włączenie w te negocjacje strony społecznej i samorządowej. Bez udziału samorządów lokalnych i samorządu wojewódzkiego te wszystkie działania wydają się być niepełne.

Przedstawiciele rządu zostali zaproszeni na sesję, ale nie przyszli, choć są w Katowicach. Obecnie są na negocjacjach ze związkowcami.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU RELACJA + ZDJĘCIA + WIDEO


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

MIW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.