Magda Jach

Stolica Malty, czyli śródziemnomorska księżniczka

Stolica Malty, czyli śródziemnomorska księżniczka
Magda Jach

Tak nazywana jest Valletta - stolica Malty. Z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.

Valletta na Malcie to najmniejsza i najbardziej na południe wysuniętastolica w Europie. Leży na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Romantyczna, z piękną architekturą (320 zabytków!), otoczona morzem Śródziemnym jest uwielbiana przez turystów z całego świata. Nie można się nią znudzić. Każdy spacer to spotkanie z historią, wspaniałymi widokami, morzem i słońcem. Bo Valletta jest także najbardziej słonecznym miastem naszego kontynentu. A to za sprawą położenia w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, który wyróżnia się krótkimi, bardzo łagodnymi zimami oraz 300 dniami słonecznymi rocznie!

Niepowtarzalny urok miasta tworzą wąskie uliczki, często dość strome, na końcu których migocze błękitne morze. Uwagę przykuwa bardzo na charakterystyczna architektura: kamieniczki w kolorze piaskowca z barwnymi, drewnianymi balkonami. Jak na południe Europy przystało, panuje tu zwyczaj picia porannej kawy w kawiarni. Liczne kawiarenki kuszą. W Valletcie warto spóbować nie tylko pysznej małej czarnej lub latte, serwowanej ze słodkimi ciastkami. W restauracjach natomiast koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw. Królują oczywiście ryby, owoce morza oraz królik. Kulinarnym szlakiem warto trafić do Ollie’s Last Pub Archbishop Street. Lokal został nazwany tak na cześć Olivera Reeda. Podczas kręcenia filmu „Gladiator” Ridleya Scotta, w którym grał Proximo, wpadł do pubu na wieczornego drinka. Po kilku głębszych i wygraniu zawodów w siłowaniu na rękę z pięcioma brytyjskimi marynarzami, usiadł przy barze, zamówił whisky, pociągnął łyka i dostał zawału serca. Zmarł prawie natychmiast. Właściciel oddał mu hołd, umieszczając na ścianie pamiątki, głównie zdjęcia. Co roku 2 maja w rocznicę śmierci artysty, zbierają się tu marynarze i jego fani, by napić się whisky.

Filmowcy doceniają urok Malty, kręcono tu wiele produkcji, a w samej Valletcie powstały zdjęcia do „Midnight Express” czy „World War Z”.

Magda Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.