Śródmieście z nowymi liniami autobusowymi i tramwajowymi. Łodzianie stracą połączenia

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Magdalena Rubaszewska

Śródmieście z nowymi liniami autobusowymi i tramwajowymi. Łodzianie stracą połączenia

Magdalena Rubaszewska

Na ul. Kilińskiego wraca linia 5. Linia 16 połączy Chojny i Żabieniec. Autobusy 88 dowiozą z dworca Fabrycznego na lotnisko. Z al. Kościuszki i ul. Zachodniej zniknie 99.

Nowy model transportu publicznego to rewolucja. Wielu łodzian straci bezpośrednie połączenia, ale do wielu miejsc, głównie na osiedla, autobusy dotrą po raz pierwszy. Ze wszystkimi zmianami miasto zacznie zapoznawać mieszkańców w połowie marca. W skrzynkach pocztowych mają oni znaleźć gazetki ze schematem nowych tras. Najprawdopodobniej we wrześniu zostanie przeprowadzona ocena wprowadzonych zmian.

Trasy linii tramwajowych i autobusowych przebiegające przez Śródmieście zmienią się od 2 kwietnia, gdy zacznie obowiązywać nowy układ komunikacji miejskiej.

Tramwajowa linia 7 połączy Koziny z Widzewem Wschodem (pętla przy ul. Lodowej), a jej trasa poprowadzi m.in. ulicami Zachodnią i Piotrkowską (od Legionów do Przybyszewskiego). Na odcinku trasy W-Z zaczną kursować tramwaje linii 14 z Dąbrowy na Karolew (w weekend do pętli przy al. Wyszyńskiego). Na ul. Kilińskiego wróci linia 5, która połączy Chojny z Teofilowem (krańcówka na Żabieńcu). Tutaj także będzie docierać linia 16, ale z pętli przy ul. Kurczaki jej trasa będzie przebiegać ul. Rzgowską, Paderewskiego, al. Politechniki do dworca Łódź Kaliska i dalej na Teofilów.

- Ta linia wzmocni linię 15 na al. Politechniki, a zastąpi linię 14, która zostanie wycofana z Teofilowa - mówi Tomasz Bużałek z Biura Strategii UMŁ.

Część tramwajów linii 11 będzie dojeżdżać do pętli przy pl. Niepodległości (tramwaje oznaczone 11A), a część do pętli przy Ikei (11B).

W Śródmieściu pojawi się nowa linia autobusowa 88 z dworca Łódź Fabryczna na Retkinię i lotnisko. Na Lublinek nie będą natomiast docierać autobusy linii 65, która zostanie skrócona do szpitala im. WAM przy ul. Żeromskiego. Także skróconą trasą, bo z pętli przy ul. Karpackiej do dworca Łódź Fabryczna pojadą autobusy 57. By dotrzeć na Doły, trzeba będzie przesiąść się do autobusów linii 85. Z ul. Zachodniej i al. Kościuszki zostaną wycofane autobusy 99, które stoją tam w korkach, a po zmianach zapewnią bezpośredni dojazd z Kozin na dworzec Łódź Kaliska.

Inaczej w Śródmieściu będą kursować autobusy linii 55. Część kursów zostanie skierowana na ul. Tylną, by zapewnić dojazd mieszkańcom nowego osiedla. Natomiast autobusy oznaczone 87B będą wjeżdżać w ul. Tamka i Telefoniczną, gdzie dotychczas nie docierał tabor komunikacji miejskiej.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.