Spece od mostów

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Spece od mostów

Materiał informacyjny

Udany debiut studentów Politechniki Świętokrzyskiej w konkursie drewnianych mostów. Kielecka ekipa z koła naukowego SPECMOST wygrała w Białymstoku w głosowaniu na najpopularniejszy most. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn z całej Polski.

Mosty muszą zostać wykonane z profili drewnianych i łączników ściśle określonych w regulaminie. Aby zbudować konstrukcje o rozpiętości 3,5 metra studenci mogą wykorzystać maksymalnie 0,3 metra sześciennego drewna. Profile drewniane połączone łącznikami stalowymi, gwoździami oraz wkrętami potrafią wytrzymać kilka ton obciążenia.

Konkurs to nadzwyczajna okazja na sprawdzenie w praktyce swoich umiejętności i wiedzy. Konstruktorzy mostów nie mają takich szans podczas studiów – mówi Dawid Ślusarczyk z koła naukowego SPECMOST.

Uczestnicy konkursu muszą wziąć udział w całym procesie związanym z budową mostu, zajmują się obliczeniami dotyczącymi konstrukcji, analizują wytrzymałość materiału, biorą udział w projektowaniu i montażu.

Tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne, bo uczą praktyki, a każdy inżynier oprócz wiedzy teoretycznej musi także posiadać doświadczenie i umiejętności rozwiązywania problemów konstrukcyjnych- mówi Dawid Ślusarczyk.

Most zbudowany przez kieleckich studentów zdobył też czwarte miejsce pod względem wytrzymałości. W konkursie zwyciężyli studenci Politechniki Białostockiej. Drugie miejsce zajęli studenci z Łodzi. Na podium stanęła także drużyna z Politechniki Śląskiej.

Koło naukowe SPECMOST skupia studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu nowoczesnego oprogramowania oraz technologii stosowanych w procesie projektowania i wykonywania budowli. Szczególny nacisk położony jest na zainteresowanie studentów działalnością wykraczającą poza standardowy program studiów tj. udziału w konkursach, konferencjach i wszelkiego rodzaju aktywności, gdzie można wykorzystać swoją wiedze i kreatywność, a przy tym zdobyć cenne umiejętności i doświadczenie. Opiekunem naukowym jest Prof. Grzegorz Świt. Zapraszamy na Fanpage.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.