SM „Śródmieście” będzie spłacać długi i dalej funkcjonować...

Czytaj dalej
Iwona Jedrzejczyk

SM „Śródmieście” będzie spłacać długi i dalej funkcjonować...

Iwona Jedrzejczyk

Wierzyciele spółdzielni mieszkaniowej „Śródmieście” (w upadłości od 1 października 2014 r.) wyrazili wczoraj zgodę na zawarcie z nią układu.

Dzięki temu zadłużenie spółdzielni będzie zredukowane o około 5,77 mln zł, a jego spłata zostanie rozłożona na pięć lat. Taka decyzja zapadła w wyniku głosowania podczas trwającego siedem godzin zgromadzenia wierzycieli, które odbyło się w Sądzie Rejonowym Łódź-Śródmieście. Objętych układem jest 182 wierzycieli ze wszystkich około 250. We wczorajszym zgromadzeniu uczestniczyło i brało udział w głosowaniu 146 z nich. Obserwowała je z kolei 30-osobowa publiczność (na tyle zgodziła się sędzia-komisarz Agnieszka Bujnowicz-Tomaszewska, przewodnicząca zgromadzeniu). By znaleźć się w tym gronie, trzeba było mieć kartę wstępu. Wczoraj osoby wchodzące do budynku sądu przy ul. Wólczańskiej były sprawdzane przez policjantów. Wejść mogły wyłącznie te z kartami wstępu.

Wierzycielami spółdzielni objętymi układem są m.in. firmy remontowo-budowlane, ochroniarskie, firma produkująca windy, kancelarie i Urząd Miasta Łodzi. Łącznie SM „Śródmieście” ma wobec nich ponad 17 mln zł długu. Całe zadłużenie spółdzielni, wraz z tym nieobjętym układem, jest szacowane na 34 mln zł.

Jeśli nie będzie odwołań, to 22 czerwca br. układ zostanie zatwierdzony przez sąd. Wtedy spółdzielnia będzie zobowiązana spłacać wierzycieli zgodnie z treścią układu. Będzie musiała spłacić także wierzycieli, którzy nie są nim objęci (planowane jest zawieranie osobnych porozumień z tymi wierzycielami).

Do układu nie przystąpili przede wszystkim wierzyciele posiadający zabezpieczenia hipoteczne na majątku spółdzielni.

29 listopada 2013 r. zatrzymano 68-letniego obecnie byłego prezesa SM „Śródmieście” - Krzysztofa D. oraz jego zastępcę (obecnie 59-letniego) Tomasza B. Postawiono im zarzuty karalnej niegospodarności w obrocie nieruchomościami (chodzi o sprzedaż spółdzielczych terenów z dużym zyskiem lub oddanie ich pod zastaw wierzycielom, czego zabrania prawo). Obu podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Zostali zawieszeni w pełnieniu czynności służbowych. Do tej pory nie stanęli jednak przed sądem.

Iwona Jedrzejczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.