Paweł Stachnik

Śląsk wraca do Polski

III powstanie śląskie - powstańcy uczestniczą w mszy polowej Fot. archiwum III powstanie śląskie - powstańcy uczestniczą w mszy polowej
Paweł Stachnik

Czerwiec 1921. Trwa III Powstanie Śląskie. Trzy zbrojne wystąpienia mieszkańców dzielnicy w latach 1919-1921 pokazały ich wolę przynależności do państwa polskiego.

Na rozpoczętej w styczniu 1919 r. konferencji pokojowej w Paryżu polska delegacja przedstawiła żądania w odniesieniu do granicy zachodniej. Warszawa domagała się Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, części Pomorza Zachodniego, Warmii, południowych Prus Wschodnich oraz Górnego Śląska. W odniesieniu do tego ostatniego przytaczano argumenty historyczne, narodowościowe oraz ekonomiczne.

Polskie żądania spotkały się z życzliwością Francji, która starała się maksymalnie osłabić pokonane Niemcy. Nie spodobały się natomiast Wielkiej Brytanii, która zgodnie ze swoją stałą polityką chciała zachować równowagę na kontynencie. I tak wobec zdecydowanego sprzeciwu brytyjskiego premiera Lloyda George’a polskie postulaty zostały ograniczone. Zwycięskie mocarstwa przyznały Warszawie Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie, a na terenie Górnego Śląska zarządziły plebiscyt.

Dowiedz się więcej o historii trzech Powstań Śląskich. 

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.