Agata Pustułka

Śląscy ministrowie już oddali od Beaty Szydło. Caritas mógł od nich otrzymać około 200 tysięcy złotych

Witold Bańka Witold Bańka
Agata Pustułka

Nagrodzeni przez byłą premier Beatę Szydło ministrowie i wiceministrowie ze Śląska, zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego, już oddali swoje pieniądze na rzecz Caritasu. Na dowód musieli pokazać wydruk przelewu. W sumie Caritas od śląskich ministrów mógł otrzymać około 200 tysięcy złotych.

Z decyzjami nie dyskutuję. Pieniądze przekazałem na rzecz Caritasu w Bielsku-Białej. Dokładnie 50 tysięcy 762 złote i 57 groszy z nagród za rok 2016 i 2017 - mówi Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. - Te pieniądze zostały przyznane nam legalnie, co chciałbym podkreślić, ale nie mam problemu z ich oddaniem.

Podobnie jak Szwed, wieloletni poseł z Podbeskidzia, postąpili inni przedstawiciele rządu Prawa i Sprawiedliwości z regionu. Jednak wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski nie chciał podać ostatecznej sumy, tłumacząc: - Przekazałem, jak miałem. Nie po to, żeby robić z tego politykę. Informację przekazałem w formie wydruku przelewu, co potwierdziło, iż się wywiązałem - napisał nam w SMS-ie Tobiszowski. Jego nagroda przyznana przez szefową rządu wyniosła prawie 53 tys. zł. Z naszych informacji wynika, że Tobiszowski przekazał pieniądze Ośrodkowi św. Elżbiety w Rudzie Śląskiej, należącemu do Caritasu Archidiecezji Katowickiej.

Ok. 41 tys. zł oddał Caritasowi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Przy czym zachował się dyplomatycznie... - Pieniądze podzieliłem między Caritas w Katowicach i w Sosnowcu. Z Sosnowca już dostałem nawet podziękowanie. Wskazano mi konkretne rodziny. Środki mają wesprzeć chore dzieci - wyjaśnia nam Wójcik.

Największą nagrodę otrzymał od Szydło jedyny konstytucyjny minister ze Śląska, czyli Witold Bańka, który kieruje resortem sportu. Swoje ponad 62 tys. 374 zł oddał na pomoc celową - leczenie i rehabilitację dla rodziny wskazanej przez katowicki Caritas.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.