Piotr Jach

Skrzyżowanie dwóch ulic ogrodów

Skrzyżowanie dwóch ulic ogrodów
Piotr Jach

Rozpoczyna się przebudowa odcinka ul. Wólczańskiej. Powstająca tam ulica ogród połączy się z al. 1 Maja, także remontowaną w projekcie Zielone Polesie.

Kolejna poleska ulica zmieni swój wizerunek w ramach projektu Zielone Polesie. Rozpoczyna się remont ul. Wólczańskiej, która na odcinku od ul. Próchnika do ul. Więckowskiego zostanie przeobrażona w ulicę ogród.

- To dość nietypowe miejsce, jeśli chodzi o projekt Zielone Polesie, bo powstanie tu pierwsze w Łodzi skrzyżowanie dwóch ulic ogrodów, a więc ul. Wólczańskiej właśnie i remontowanej obecnie al. 1 Maja - mówi Bartosz Zimny z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Połączenie tych dwóch ulic stworzy nową politykę parkingową w tym rejonie miasta, gdyż będą się nazwajem uzupełniać, jeśli chodzi o miejsca parkingowe dla aut. Przed Akademią Muzyczną na al. 1 Maja trochę ich ubyło, żeby wykreować tam przestrzeń na zasadzie placu przed samym gmachem szkoły. Ten ubytek zostanie z nawiązką zrekompensowany na ul. Wólczańskiej, gdzie po remoncie miejsc parkingowych będzie nieco więcej niż obecnie.

Po ukończeniu przebudowy ul. Wólczańska pozostanie jednokierunkowa dla samochodów, będzie jednak dwukierunkowa dla rowerów. Dopasowując się estetyką do innych ulic remontowanych w projekcie Zielone Polesie, także tu zastosowane zostaną materiały znane z innych realizacji: ozdobna kostka betonowa, kamienna galanteria, dużo ławek, indywidualnie zaprojektowana zieleń z iluminacją.

Chcąc podkreślić wyjątkowość skrzyżowania dwóch ulic ogrodów, ZIM zamierza ozdobić je w sposób szczególny - mozaiką. Być może będzie to róża wiatrów, o której przebąkiwano już wcześniej, być może inny motyw.

- O konkretnym wzorze nie chciałbym jeszcze mówić, natomiast nie wypadałoby, żeby miejsce połączenia się tych dwóch ulic pozostało pustym kwadratem. Na razie niech to pozostanie niespodzianką - dodaje Zimny.

Przebudowa ul. Wólczańskiej ma się zakończyć w tym roku. Po modernizacji ulica ma przypominać wyremontowane odcinki ulic ogrodów: Pogonowskiego, Lipowej.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.